„Zwrot na kotwicy” jest frazeologizmem oznaczającym nagłą zmianę zdania, poglądu lub decyzji, często pod wpływem nowych informacji lub okoliczności. Pochodzi z żeglarstwa, gdzie faktycznie rzucenie kotwicy mogło zatrzymać statek i umożliwić zmianę kierunku. Jednak w kontekście morskiej bitwy, takie działanie byłoby raczej nierealne w praktyce.

Data dodania: 2024-11-18

Wyświetleń: 0

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwrot na kotwicy — zastosowanie w literaturze, a nie na morzu.

Zwrot na kotwicy miałby służyć szybkiej zmianie pozycji statku, aby oddać salwę do przeciwnika, czyli natychmiastowemu obróceniu się statku bokiem do celu.

„Zwrot na kotwicy”, stosowany w fikcji literackiej i filmach, jest raczej nierealny do wykonania, gdyż aby do niego doszło, kotwica musiałaby zaczepić się o dno, znaleźć twardy punkt na przykład skałę, a po takim manewrze, należałoby kotwicę wybrać (czyli wyciągnąć), musiałaby się zatem jakoś odczepić, a tu pojawia się pytanie, jak odczepić kotwicę zaczepioną silnie o podłoże? A zatem wyobraźcie sobie, statek płynący po morzu lub oceanie, gdzie głębokość sięga kilku tysięcy metrów, zaś kotwica spada pod kątem na przykład 45 stopni, jak długi zatem musiałby być łańcuch kotwicy. Dalej mamy prędkość z jaką kotwica spada, jest to czas, który traci załoga na taki manewr. Manewr „zwrot na kotwicy” jest możliwy, ale tylko na płytkich wodach. Z powodu głębokości, szybkości spadania kotwicy, nawet gdyby łańcuch okazał się wystarczająco długi, szybciej przyjdzie zrobić klasyczny zwrot na żaglach.

Dlaczego rzucenie kotwicy w czasie walki nie przyspieszy zwrotu?

Kotwica służy do utrzymania statku w miejscu. Jej zarzucenie znacznie ograniczyłoby możliwość wykonywania manewrów, co w trakcie walki byłoby ogromną stratą.

Utrata przewagi: W zależności od wiatru i prądów, rzucenie kotwicy mogłoby spowodować, że statek zostanie unieruchomiony w niekorzystnej pozycji, ułatwiając przeciwnikowi atak.

Użycie „zwrotu na kotwicy” w formie frazeologii, jest jednak doskonałym określeniem nagłej zmiany zdania na dany temat. Ukazuje nagłą, nieoczekiwaną sytuację, gdy rozmówca, klient, informuje o zmianie zdania.

Wyrażenie „zwrot na kotwicy” jest doskonałym przykładem na to, jak język potoczny może różnić się od języka fachowego. W rzeczywistości morskiej, rzucenie kotwicy w trakcie walki byłoby raczej szkodliwe niż pomocne. Dlatego też, zanim zastosujemy jakieś powiedzenie w praktyce, warto zastanowić się nad jego dosłownym znaczeniem i kontekstem, w jakim jest używane.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena