Projekt „Fotografia kolekcjonerska” to wystawa stu prac najwybitniejszych polskich artystów XX wieku prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej, która 20 października zostanie zwieńczona aukcją.

Data dodania: 2013-11-11

Wyświetleń: 5036

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

RECENZJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

„Fotografia kolekcjonerska” – recenzja wystawy

To jedno z nielicznych tego typu wydarzeń w Polsce, warto więc dokładniej przyjrzeć się doborowi prezentowanych dzieł oraz przeanalizować dorobek fotografów wybranych przez organizatorów.

Na miejsce prezentacji projektu wybrany został Pałac Ujazdowski, którego białe, surowe wnętrza, pozwalają skupić całą uwagę widza na publikowanych fotografiach. Cztery sale dają przestrzeń do swobodnego zwiedzania, a ciepłe światła skierowane na fotografie pomagają w ich odbiorze i ułatwiają skupienie się na każdym z osobna.

Jest to jedenasta edycja projektu, który z każdym rokiem rozwija się i znajduje coraz większą grupę odbiorców. Wśród autorów prac można znaleźć najwybitniejsze nazwiska. Artystą, który cieszy się największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów, jest Stanisław Ignacy Witkiewicz, ps. Witkacy ze swoją pracą Nieśmiały bandyta, Groźny bandyta, którą zalicza się do najlepszych portretów autora. Artysta znany ze swoich fascynacji ludzką psychiką, przedstawił dwóch mężczyzn trzymających w ręku zegarek, odmierzający czas do spełnienia postawionych przez nich żądań. Pierwsza z postaci to doświadczony rozbójnik, który bezwzględnie i stanowczo odmierza termin, drugi z kolei to początkujący rzezimieszek, który pokazując zegarek, próbuje wzmocnić swoją pewność siebie. W ten sposób autor ukazuje dualizm ludzkiej natury. Zdjęcie wykonał Józef Głogowski w 1931r. w Zakopanem.

Historia polskiej fotografii mody nierozłącznie wiąże się z nazwiskiem Tadeusza Rolke. Dwie z jego prac - Bez tytułu (Moskwa) z 1960 roku oraz Bez tytułu (Paryż), to wynik jego współpracy z miesięcznikiem "Ty i Ja", dla którego realizował sesje zdjęciowe. Pracował również dla takich tytułów jak: "Stolica", "Świat" czy miesięcznika "Polska". Co ciekawe, fotografie, które możemy oglądać, powstawały w tym samym czasie, kiedy na świecie magazyny modowe przechodziły złoty okres, a w fotografii królowały takie nazwiska, jak: Richard Avedon czy Melvin Sokolsky.

Kolejnym twórcą, o którym warto wspomnieć, jest Edward Hartwig, znakomity polski artysta, którego nazwisko jest rozpoznawalne na całym świecie. Na wystawie można znaleźć jego dwie prace: Krajobraz.; Przedwiośnie, Wrotków z 1930 roku oraz Akt z 1948 r. lub lat 50. Impresjonistyczny pejzaż przedstawiający Lubelszczyznę od razu nasuwa na myśl skojarzenie z malarstwem. Akt z kolei reprezentuje autora w całkiem odmiennym stylu. Jest to fotografia, która opublikowana została w 1958 r. w albumie Fotografika uznawanym za pierwszy polski album autorski.

Odwiedzając wystawę, mamy również możliwość zetknięcia się z pracami mistrza Jana Bułhaka. Jego Rybacy nad jez. Narocz z 1934 r. pokazują ogromną staranność artysty w kompozycji kadru i delikatność w uchwyceniu światła. Wieczorne cienie powstałe w latach 20. XX w. to ukazanie krajobrazu jedynie w postaci wycinka, w myśl teorii „jednego motywu”. Oglądając prace artysty, dużą uwagę skupia zarejestrowane światło, tworzące niezwykły klimat fotografii.

Uczestnicząc w wystawie Fotografia kolekcjonerska, mamy możliwość przeżyć swoistą wycieczkę w głąb historii polskiej fotografii. Jest to okazja to spotkania się na żywo z najważniejszymi fotografami w historii polskiej fotografii. Pośród wybitnych nazwisk, szczególnie docenianych przez kolekcjonerów, znaleźć można również młodych artystów, którzy dziś dopiero walczą o uznanie.

Na szczególne wyróżnienie zasługują również takie nazwiska jak: Wieczorek Antoni, Wieteska Wojtek, Dorys Benedykt Jerzy, Puchalski Włodzimierz, Robakowski Józef, Buczkowska Dorota, Wański Tadeusz, Dyakowska Kazimiera, Gardulski Marek, Kuryluk Ewa, Szulc Marian, Kosiński Jerzy, Karewicz Marek, Pająk Krzysztof, Zarębski Krzysztof, Poremba Jacek.  

Licencja: Creative Commons