Ludzie podróżują od zawsze w różnych celach, bardzo często służbowo. Dowiedz się więc jak organizować podróże służbowe. Samemu, wewnątrz przedsiębiorstwa, a może lepiej zlecić to zewnętrznej firmie?

Data dodania: 2015-11-05

Wyświetleń: 704

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak organizować podróże służbowe?

Podróże towarzyszą ludziom od zawsze, chociaż ich cele mogą całkowicie różne. Dziś głównym celem podróżowania jest turystyka, a na drugim miejscu plasuje się praca. Nie chodzi tu jednak po wyjeżdżanie "za chlebem" tylko o podróże służbowe.
Każdego dnia widzimy na naszych drogach mnóstwo osób, którzy podróżują służbowo i taka praca jest dla nich codziennością do której już przywykli, takie życie na walizkach.

Firmy rożnie podchodzą do podróży służbowych, jedne dają wolną rękę pracownikom, by sami sobie organizowali wyjazdy firmowe, a inne same zajmują się ich obsługą bądź zlecają to niezależnym firmom. W pierwszym przypadku, kiedy to pracownik sam o wszystkim decyduje, ciągnie to za sobą wady i zalety. Pracownik ma wolność i sam może decydować gdzie się zatrzyma, jakie bilety kupi, itp, ale z drugiej strony może naciągać swoją firmę na dodatkowe koszty, bo zamiast małego pokoju w przydrożnym motelu, zarezerwuje apartament w znanym hotelu.

Jeśli jednak firma zatrudniająca pracownika sama organizuje mu podróże służbowe to wtedy pracownik zmuszony jest do podporządkowania się, a czasem zdarza się tak, że sytuacja na drodze, albo inne zdarzenie wymusi na nim wcześniejszy nocleg i już będzie problem, ale za to firm ma pełną kontrolę nad swoimi pracownikami. Nie dopuszczając do sytuacji, że pracownik będący na wyjeździe firmowym wybiera droższy hotel, naciągając firmę na koszty.

Trzecią opcją jest wybór obcej zewnętrznej firm do obsługi podróży służbowych. Tego typu firmy są najbardziej elastyczne bo mają kontrolę nad kosztami wyjazdu, a przy tym biorą pod uwagę sytuację w jakiej jest pracownik. Optymalizują tez koszty wyjazdu, gdyż zazwyczaj mają lepsze ceny pokoi hotelowych i biletów niż inne firmy, z racji że rezerwują wiele tego typu ofert. Niestety taka firma nie pracuje za darmo i zawsze będzie pobierała stała stawkę za obsługę, a czasem też prowizję od wydanych na podróż służbową pieniędzy.

Podsumowując, wybór nie jest prosty, bo zawsze niesie za sobą jakieś wady i zalety, chyba ze wychodzimy z założenia, że chcemy to zlecić na zewnątrz i mieć spokój, to wtedy odpowiedź jest prosta - zewnętrzna firma.

Licencja: Creative Commons