Introwertyzm to zaleta. Zobacz, jakie cechy introwertyka powodują, że jego praca jest bardziej wydajna i na jakich stanowiskach  introwertyk będzie się czuł najlepiej z korzyścią dla siebie i pracodawcy.

Data dodania: 2012-12-29

Wyświetleń: 3160

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Praca dla introwertyka


O introwertyzmie mówi się coraz więcej.  Powoli prostuje się to, co przez wiele lat wstecz było niezauważane i spostrzegane inaczej. Jest to dobry kierunek zważywszy na to, że introwertycy stanowią ok. 30% społeczeństwa.
Kiedy dawniej uważano introwertyka za skrytego, nieśmiałego i mało towarzyskiego osobnika, dziś wygląda to o wiele lepiej – wprost mówi się, że introwertyzm w wielu dziedzinach życia jest zaletą. Z pewnością jest to zasługa psychologów i przed nimi leży ciekawy temat do ciągłego propagowania.

Pokrótce przedstawię kilka cech introwertyków, które związane są z pracą. Aby poznać zalety introwertyków w innych dziedzinach życia zachęcam czytelników do poszukiwania lektur na ten temat.

Popatrzmy na scenkę, w której przy stole zasiada wiele osób i mają oni opracować rozwiązanie pewnego problemu. Nazywa się to burzą mózgów. Uczestnicy szybko wymyślają różne, nawet najbardziej nieprawdopodobne rozwiązania i dyskutują na ich temat. Pracownicy prześcigają się w ilości wypowiadanych słów, myśli wypływają z szybkością komputerową – oczywiście, to bardzo dobrze, o to w tym chodzi.
Jednak jedna, czy dwie osoby siedzą cicho, nie odzywają się. Biorą udział w spotkaniu, ale na swój, niezauważalny sposób. Ich czas jeszcze nie nadszedł.
To introwertycy. Dla nich wymiana myśli na takich spotkaniach przebiega zbyt szybko, aby mogli na nie od razu reagować. Robią notatki, zapamiętują, analizują i jak najbardziej mają własne zdanie i pomysły, choć nie widać tego z zewnątrz. Potrzebują jednak czasu, aby je przetworzyć. W przeciwieństwie do ekstrawertyków, którzy mają myśli bardziej powierzchowne i lubią szybko zmieniać temat, introwertyków cechuje myślenie bardziej wgłębne i dokładne. Można powiedzieć, że introwertyk nie odejdzie od tematu tak długo, aż wyczerpie wszystkie możliwości i temat zostanie opracowany w pełni i dokładnie.
Do pracy, która wymaga skupienia, samodzielności, dokładności, analizy, wyszukiwania błędów introwertycy nadają się doskonale – wykonują zadania najlepiej i z gwarancją dokładności. W tym samym temacie ekstrawertycy będą chcieli zakończyć pracę jak najszybciej (i niekoniecznie dokładnie), aby móc zająć się czymś nowym. Praca wymagająca skupienia i dokładności  może powodować u nich zmęczenie psychiczne.    

Nie są obojętne też warunki, w jakich pracują introwertycy. Duże powierzchnie biurowe typu open space bardzo niekorzystnie wpływają na pracę introwertyków, którzy przez długi okres czasu przebywają wśród wielu osób będących w ciągłym ruchu. Powoduje to u introwertyków zmęczenie psychiczne a co za tym idzie mniejszą wydajność pracy. Potrzebują oni w ciągu całego dnia wielu krótkich chwil odosobnienia, podczas których nabierają energii do dalszej pracy. Dla nich najlepszym rozwiązaniem jest praca w małych, najlepiej jednoosobowych pokojach lub praca zdalna w domu. 

Dobre zawody dla introwertyków to na przykład księgowy, analityk, rzemieślnik, czyli takie, które można wykonywać samodzielnie i w których konieczna jest dokładność.
Introwertyk będzie źle się czuł w zawodach wymagających kontaktu z klientami np. przedstawiciele handlowi czy w branżach usługowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena