Jak znaleźć pracę, jak napisać cv i list motywacyjny, na co należy zwrócić uwagę. Krótki poradnik dla szukających pracy może dostartczy Ci informacji, których możesz jeszcze nie wiedzieć.

Data dodania: 2010-03-16

Wyświetleń: 3162

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak znaleźć pracę - poradnik

Poszukiwanie pracy - parę porad

Wysyłaj kilkanaście aplikacji tygodniowo i nie czekaj na odpowiedzi.
Wysyłaj stale i systematycznie, pamiętaj o tym codziennie. Pracodawcy dostają kilkadziesiąt, kilkaset aplikacji. Im więcej ich wyślesz, tym większa szansa, że cię dostrzegą
Opowiadaj osobom, które cię znają, że szukasz pracy, częściej się z nimi spotykaj, odśwież stare znajomości
Załóż profile na serwisach społecznościowych, odśwież w nich informacje, jeśli takie profile posiadasz. Pracodawcy zaglądają na te serwisy, chociażby po to, aby zweryfikować dane, które wpisałeś w swoim cv.
Koniecznie sprawdź swój wizerunek w Internecie. Wpisz swoje nazwisko w wyszukiwarce i obejrzyj strony, jakie pokazują się z Twoim nazwiskiem. Oceń, czy nie przedstawiają Cię w złym świetle.
Korzystaj z portali internetowych  zajmujących się pracą i umieszczaj swoje aktualne CV w ich bazie - pracodawcy korzystają z tych baz. Dodawaj swoje CV na wielu portalach również na regionalnych, takie są często oglądane przez miejscową społeczność.

Kiedy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną bądź dobrze przygotowany.
Zastanów się, jakie pytania może zadać Ci pracodawca w związku z Twoim CV i przygotuj sobie odpowiedzi
Idąc na spotkanie rekrutacyjne powinieneś wiedzieć, czego oczekujesz ogólnie:
- ile chcesz zarabiać (stała wypłata, mniejsza + dodatek motywacyjny...)
- w jakim systemie zatrudnienia chcesz pracować: działalność gospodarcza, etat, umowa zlecenia, umowa o dzieło...
Pamiętaj jednak, że Twoje elastyczne podejście do pracy to większa szansa zatrudnienia.
Ubiór i postawa to pierwsze wrażenie. Ogólną zasadą bez względu na rodzaj pracy jest schludność - czyste ubranie, umyte włosy, zadbane ręce, zapach czystości i świeżości, wypastowane buty.
Najbezpieczniejszym ubiorem dla mężczyzn jest garnitu, koszula, krawat, w barwach dopasowanych i stonowanych. Dla kobiet strój powinien być elegancki, ale nie wyzywający.
Uwaga na: swetry, dżinsy, duże dekolty, zbyt krótkie spódniczki, intensywne zapachy perfum, znoszone ubrania. To elementy ubioru nieodpowiednie do spotkania z pracodawcą.

Jak napisać CV
Osoby rekrutujące poświęcają na przeczytanie Twojego CV kilkadziesiąt sekund. W związku z tym w możliwie najkrótszej formie musisz przekazać jak najwięcej informacji o sobie.
CV to pierwszy kontakt z Tobą i od niego zależy, czy pracodawca w ogóle zechce się z Tobą spotkać. Pisz tylko to, co ma być istotne dla przyszłego pracodawcy
Dane osobowe
- imię i nazwisko
- data urodzenia (lub wiek)
- aktualne miejsce zamieszkania
- dane kontaktowe: telefon, adres e-mail.
Dobrze jest obok danych osobowych zamieścić zdjęcie, niektórzy pracodawcy tego wymagają. Zdjęcie powinno Cię przedstawiać jako przyszłego pracownika, więc niedopuszczalne jest zdjęcie np. z wakacji, lub w jakiejś luźnej pozie.

Doświadczenie zawodowe
Zasady są następujące:
- w pierwszej kolejności wypisz ostatnie stanowiska, jakie zajmowałeś, potem wcześniejsze
- przy stanowisku podaj w punktach zadania jakie wykonywałeś
- podawaj daty rozpoczęcia i zakończenia pracy na danym stanowisku
- Podaj nazwy firm i  branżę, jaką się zajmowały, adresy stron www
- podaj przyczynę odejścia z danego stanowiska
- jeśli były luki czasowe (nie miałeś wtedy pracy) napisz czym się zajmowałeś
 - osoby, które nie miały jeszcze żadnych doświadczeń zawodowych powinny podać np. swoją specjalizację na studiach, udział w praktykach, projektach itp.

Wykształcenie i kursy
- podaj daty rozpoczęcia i ukończenia nauki , nazwę szkoły oraz tryb nauki.
- podaje się nazwę ostatniej szkoły, szkół, w których zdobyłeś wykształcenie zawodowe
 - jeśli szkoła zakończyła się pisaniem pracy, podaj tytuł tej pracy
 - uzupełnij o ewentualne szkolenia, kursy w których uczestniczyłeś podając nazwę organizatora i kwalifikacje jakie uzyskałeś

Umiejętności
- języki obce - podaj rzeczywisty poziom ich znajomości, gdyż w trakcie rozmowy łatwo sprawdzić Twój ten poziom. Jeśli posiadasz certyfikaty, wpisz je.
- umiejętność obsługi komputera - napisz jaki masz stopień zaawansowania, jakie programy obsługujesz
- prawo jazdy - podaj kategorię, jak długo jeździsz, na jakich samochodach,
- dodatkowe kursy, szkolenia - podaj nazwę, zdobyte umiejętności

Dodatkowa działalność
Jeśli bierzesz udział w pracach organizacji, stowarzyszeń  - wpisz to.

Zainteresowania
Możesz, jeśli chcesz wpisać informacje dotyczące Twoich zainteresowań nie związanych z zawodem. Napisz jednak krótko o szczegółach a nie ogólnikach. Jeśli interesuje Cię np. turystyka, zamiast „turystyka" wpisz „cotygodniowe wycieczki górskie", „turystyka rowerowa"

Referencje
Jeśli posiadasz referencje, wpisz je: kontakt do osoby, która takie referencje może potwierdzić lub załącz kopie dokumentów jeśli referencje posiadasz na piśmie

Dane osobowe
Zamieść klauzulę o ochronie danych osobowych, gdyż bez niej udział w rekrutacji jest niemożliwy:
 Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, DzU nr 133, poz. 883)
.

List motywacyjny

W liście motywacyjnym powinny znaleźć się informacje przydatne dla przyszłego pracodawcy. W Internecie można znaleźć gotowce, które zostają tylko lekko zmodyfikowane i wysyłane razem z CV. To poważny błąd - list taki nie spełnia żadnej roli i od razu widać, że to internetowy gotowiec.
Ogólnym założeniem listu motywacyjnego jest to, że powinien on przedstawiać to, pracodawcę interesuje, czyli jak bardzo oferta pracownika pasuje do potrzeb przyszłego pracodawcy.
Jeśli np. pracodawca umieścił w ogłoszeniu, że wymagane jest doświadczenie w kierowaniu zespołem to w liście motywacyjnym powinieneś napisać jakim zespołem zarządzałeś, jak długo, jakie zadania wykonywałeś, jakie miałeś sukcesy.
Mogą tu też być informacje dotyczące np. Twojej znajomości rynku danego regionu, czy znajomości rynku produktu, lub jakiejś grupy produktów, ale zawsze napisz z czego taka znajomość wynika.
List motywacyjny nie może być długi. Tu mają być Twoje atuty, które mogą przebić Twojego konkurenta na to stanowisko
 
Rozmowa kwalifikacyjna
Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź sobą. Takim, jakim jesteś naprawdę. Można udawać, pokazywać się z najlepszej strony, ale jeśli wyjdzie to sztucznie, zostanie z pewnoącia zauważone i możesz być z tego powodu przegrany.
Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej. Osoby rekrutujące zadają standardowe pytania, na które powinieneś umieć odpowiedzieć.

1) Na pewno będą to pytania z Twojego CV. Przygotuj się na każdy punkt, jaki zapisałeś w CV dotyczący Twoich kwalifikacji, poprzedniej pracy zawodowej, ewentualnych luk czasowych i przyczyn zakończenia poprzedniej pracy.
2) Powinieneś umieć opisać swój największy sukces. Jak do niego doszedłeś, przypadkiem, czy też swoją własną pracą. Skup się bardziej na wydarzeniach, których doświadczenie przyda się przyszłemu pracodawcy.
3) Pewnie dostaniesz też pytanie o największej porażce... I tu oczywiście, opowiedz o porażce, ale jakiejś błahej, nieistotnej... Nikt przecież nie będzie opowiadał o sprawach, których i tak nikt się nie dowie, choćby była to Twoja największa porażka życiowa. Opis powinien dotyczyć spraw już zamkniętych, dawnych. Powiedz także o sposobie, jak rozwiązałeś problem, czego się przez to nauczyłeś.
4) Dlaczego chcesz pracować w tej firmie? Tu oczywiście nie zawal, wcześniej poczytaj coś o firmie w Internecie
5) W czym możesz się przydać w tej firmie? Porównaj potrzeby firmy do Twojego doświadczenia
6) Co Cię najbardziej motywuje do pracy? Zarobki, premie motywacyjne, tworzenie czegoś nowego, elastyczny czas pracy itp.

I na koniec podstawowe uwagi:
1) Odpowiedni ubiór
2) Wyłączony telefon komórkowy
3) Lepiej wyjdź z domu dużo wcześniej niż zwykle, poczekaj przed wejściem a na spotkanie wejdź punktualnie
4) Pamiętaj dobrze nazwę firmy i nazwę stanowiska
5) Przyjdź na rozmowę przygotowany i miej ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty
6) W CV i Liście Motywacyjnym pisz prawdę - nie upiększaj

Szukaj pracy w Krakowie i Małopolsce

Licencja: Creative Commons
0 Ocena