10 kroków do nauczenia się chemii:  testy, zadania, e-learning - czyli jak to zrobić szybko i skutecznie. Mały poradnik dla uczących się chemii...

Data dodania: 2011-08-01

Wyświetleń: 6113

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chemia w większości oparta jest na wiedzy pamięciowej, mniejsza część to dedukcja, gdzie możemy wywnioskować rozwiązanie problemu znając definicje, zależności, schematy.

Oto 10 porad jak skutecznie nauczyć się chemii. To dla osób, które lubią chemię a także dla tych, którzy po prostu muszą ją umieć, bo nie mają innego wyjścia...

1. Zrób sobie skrót wiadomości, które masz się nauczyć. Zaoszczędzisz czas, który możesz stracić na wertowaniu podręcznika w poszukiwaniu potrzebnej definicji, czy wzoru. Przed sprawdzianem przeczytasz tylko skrót i powinno być OK.

2. Powinieneś rozumiesz, co się uczysz - nauka wtedy szybciej wchodzi do głowy. Poproś więc o wyjaśnienie trudnych pojęć nauczyciela lub kolegi. Uczenie się tylko na pamięć nie przynosi skutku...

3. Skorzystaj z narzędzi do nauki.  Są nimi np. testy w różnych publikacjach papierowych lub testy on-line na stronach internetowych. Robiąc testy również przyswajasz sobie wiedzę i od razu dostajesz wynik - możesz więc uzupełnić wiadomości i  wyłapać to, czego nie umiesz.

4. Powtarzaj do skutku! Nie umiesz? Powtórz, powtórz, powtórz. Nie na darmo ktoś wymyślił hasło, że królową nauk jest powtarzanie. Można to robić "książkowo" ale również za pomocą programów komputerowych, które wielokrotnie podsuwają ci właściwe treści do powtórki, czyli te, których nie zapamiętałeś. 

5. Opanuj potrzebne symbole i zasady tworzenia związków chemicznych - to takie abecadło, która przewija się przez cały cykl nauczania chemii. Zrób to raz i dobrze - będzie mniej problemów później.

6. Reakcji chemicznych NIE ucz się na pamięć! Większość reakcji oparta jest na pewnych zasadach, jak budowanie z klocków - opanuj je a napiszesz bezbłędnie każdą reakcję.

7. Ucz się systematycznie. Wiele nowych pojęć z chemii wynika z poprzednio opanowanej wiedzy. Kiedy opuścisz sobie jakiś dział to i tak kiedyś będziesz musiał go nadrobić a to dodatkowa energia i czas.

8. Rób dużą ilość testów i zadań - masz szansę, że trafisz na egzaminie, czy sprawdzianie na pytania, które już robiłeś. Bo w końcu ile można wymyśleć nowych zadań - wszystkie są oparte na tej samej zasadzie, tylko inaczej poukładane.

9. Rozłóż naukę w czasie. Jeśli przygotowujesz się do egazminu, czy klasówki, podziel materiał na dni - w który dzień czego będziesz się uczyć i realizuj to.

10. Oby mi się tak chciało, jak mi się nie chce :) życzę wszystkim

Licencja: Creative Commons
0 Ocena