Sytuacja na rynku pracy jest dynamiczna. Od pracowników cały czas wymaga się podnoszenia kwalifikacji. Czasami sami czujemy się wypaleni zawodowo. Co zrobić, kiedy dotychczasowa praca nie daje nam już satysfakcji i radości? Najlepsze rozwiązanie to przebranżowienie, które stanie się impulsem do działania. Zmiana zawodu to świetny pomysł, aby odmienić swoje dotychczasowe życie zawodowe. Złapanie na nowo wiatru w żagle i zdobycie nowych umiejętności. Na naukę nigdy nie jest za późno. 

Data dodania: 2022-09-12

Wyświetleń: 476

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zmiana zawodu – jak się przebranżowić?

W tym artykule podpowiemy, jak przekwalifikować się niezależnie od wieku.
Do tego, jakie kursy i szkolenia można odbyć w krótkim czasie, aby uzyskać nowy zawód. Przeczytaj nasz materiał, w którym krok po kroku wyjaśniamy najważniejsze aspekty związane ze zmianą ścieżki kariery.

Kiedy warto zmienić zawód?

Wiele osób przez bardzo długi czas tkwi w jednym miejscu pracy, mimo że nie sprawia mu ona takiej samej radości, jak na początku. Do tego często wynagrodzenie od lat utrzymuje się na takim samym poziomie.

Powodem tego są dawne przekonania, że częsta zmiana miejsca pracy nie jest mile widziana. Poza tym młode pokolenie wyrosło w przekonaniu swoich rodziców, że jak ma się już stałe zatrudnienie, to najlepiej trzymać się go rękami i nogami. Nie mówiąc już, żeby upomnieć się o podwyżkę.

Nic bardziej mylnego. Zaszły bardzo duże zmiany na rynku pracy. W korporacjach zapanował przysłowiowy „wyścig szczurów”, który niestety prowadzi do bardzo szybkiego wypalenia zawodowego. Zastanawiasz się, kiedy podjąć decyzję o zmianie zawodu? Oto kilka sygnałów:

 • znudzenie pracą,
 • wypalenie zawodowe,
 • niska płaca,
 • nienormowany czas pracy,
 • brak perspektyw na rozwój i podnoszenie kwalifikacji,
 • poczucie marnowania własnego talentu,
 • utrata pewności siebie,
 • brak satysfakcji,
 • praca staje się źródłem stresu,
 • w innej branży są wyższe wynagrodzenia,
 • rozmowa na tematy zawodowe jest męcząca i nużąca,
 • pojawienie się problemów zdrowotnych, zaburzenia snu, apetytu,
 • codzienne obowiązki służbowe prowadzą do frustracji i irytacji,
 • brak motywacji i zaangażowania do pracy,
 • poczucie, że nic dobrego już się nie wydarzy.

Praca w dotychczasowym miejscu ma prawo przytłaczać. To normalna rzecz. Najważniejsze, aby w odpowiednim momencie zareagować i podjąć decyzję o zmianie zawodu. Skoro mamy poczucie, że stoimy w miejscu i nic dobrego już nas nie spotka, czas zmienić pracę, a może nawet branżę.

Zmiana zawodu – sposoby na przebranżowienie i przekwalifikowanie

Bardzo szybkim sposobem umożliwiającym przebranżowienie jest zapisanie się do szkoły policealnej dla dorosłych oraz udział w kursach zawodowych. Dzięki temu w krótkim czasie można zdobyć nowe kwalifikacje i nowy zawód. Zajęcia odbywają się przez weekendy, dzięki czemu nie trzeba od razu rezygnować z dotychczasowej pracy.

Bogatą ofertę kierunków posiada szkoła Plus Edukacja, w której można ukończyć szkołę policealną z nowym zawodem. Wśród nich jest: asystent osoby niepełnosprawnej, florysta, opiekunka środowiskowa, opiekun osoby starszej, opiekun w Domu Pomocy Społecznej, podolog, technik administracji, technik archiwista, technik BHP, technik optyk, technik usług kosmetycznych oraz technik usług pocztowych i finansowych.

Do tego kursy: asystent nauczyciela przedszkola, barman, biomasażysta, dekorator wnętrz, dietetyk, fryzjer zwierzęcy (groomer), grafik komputerowy, instruktor terapii uzależnień, kadry i płace, księgowy, laborant weterynaryjny, programista aplikacji mobilnych, projektant stron internetowych, rejestratorka/sekretarka medyczna, wizażystka, stylista i zoopsycholog.

Ukończenie dwuletniej szkoły policealnej umożliwia zdobycie tytułu technika w danym zawodzie. Natomiast decydując się na kurs, okres nauki w zależności od kierunku wynosi od 6 miesięcy do roku. Po jego zakończeniu, kursant otrzymuje zaświadczenie potwierdzające ukończenie zajęć, zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

Mając dokument potwierdzający zdobycie nowych umiejętności oraz wiedzy, można zacząć szukać pracy w wybranym zawodzie. Ważnym krokiem jest przygotowanie profesjonalnych dokumentów aplikacyjnych, w których znajdą się informacje o przebytych kursach i szkoleniach. Ostatni krok to przeglądanie ofert pracy i przesyłanie ich do potencjalnych pracodawców.

Na jaki zawód warto się przebranżowić?

Rynek pracy w Polsce szybko się zmienia. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta lub zmniejsza się zapotrzebowanie na konkretnych specjalistów. W gronie trzech przyszłościowych zawodów z całą pewnością jest: opiekun osoby starszej, dietetyk oraz grafik komputerowy.

Opiekun osoby starszej

Nasze społeczeństwo, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, starzeje się. Rośnie liczba seniorów, którzy potrzebują pomocy podczas codziennych, często prostych czynności. Coraz więcej emerytów wymaga również całodobowej opieki. Często rodzina nie jest w stanie samodzielnie opiekować się bliskim i decyduje się na zatrudnienie osoby z kwalifikacjami z tego zakresu.

Osoba posiadająca uprawnienia jako opiekun osoby starszej może podjąć pracę w placówkach dziennej i całodobowej opieki nad osobą zależną (na przykład w DPS-ach), na oddziałach szpitalnych, w hospicjach, a także u prywatnych osób.

Na rynku pracy jest coraz więcej ofert dużo bardziej opłacalnych, między innymi z Niemiec. Wystarczy podstawowa znajomość języka obcego. W ciągu miesiąca można zarobić nawet kilka tysięcy złotych.

Dietetyk

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszą się dietetycy. Niestety modyfikowana i przetworzona żywność sprawia, że mamy problemy z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Wtedy bardzo chętnie decydujemy się na pomoc specjalisty z zakresu żywienia, czyli dietetyka.

Jak zyskać uprawienia do wykonywania tego zawodu? Wystarczy odbyć roczny kurs, a po jego zakończeniu i opanowaniu całego materiału, rozpocząć doradzanie w indywidualnych problemach doboru diety. Zajęcia podczas takiego kursu odbywają się tylko dwa razy w tygodniu.

Grafik komputerowy

Długo pracy nie muszą szukać również graficy komputerowi. Praktycznie każda branża oparta jest na ich działalności. Przygotowują oni wszelkiego rodzaju materiały graficzne, przy wsparciu oprogramowania komputerowego.

Do głównych zadań projektanta grafiki należy przede wszystkim wykonanie takiej pracy graficznej, która zostanie zaakceptowana przez zleceniodawcę. Uzyskanie zaświadczenia o ukończeniu kursu jako grafik komputerowy zajmuje zaledwie rok i obejmuję naukę przez dwa semestry.

Zmiana zawodu i przebranżowienie nie są wcale tak trudne, jako mogłoby się wydawać. To zaledwie kilka miesięcy nauki i zdobywania nowych umiejętności. Idealnym miejscem do rozwoju jest szkoła Plus Edukacja, które swoje placówki posiada aż w czterech miastach – Poznaniu, Kaliszu, Obornikach i we Wrocławiu.

Szeroki wybór kierunków, doświadczona kadra nauczycielska i wysoki poziom kształcenia to gwarancja, że każda osoba, która chce zmienić zawód, znajdzie w tej placówce nową ścieżkę kariery. Zajęcia odbywają się w weekendy. Wszelkie formalności zostały ograniczone do minimum.

Do tego w szkole Plus Edukacja nie ma żadnego wpisowego. Za to otrzymuje się szeroki dostęp do materiałów edukacyjnych przez Internet. Chcesz zmienić zawód? Zapisz się do tej właśnie szkoły policealnej, liceum dla dorosłych lub na wybrany kurs i rozpocznij nowy rozdział w swojej karierze zawodowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena