Wielu uczestników moich szkoleń pyta mnie często: jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak twierdzi najznakomitszy amerykański adwokat F. Lee Bailey: „Swoje sukcesy na sali sądowej zawdzięczam dobremu przygotowaniu".

Licencja: Creative Commons

Data dodania: 2010-11-26

Wyświetleń: 1346

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

ARTYKUŁ

0głosów

Porównuje siebie do magika, przybywającego do sądu z pięćdziesięcioma królikami w kapeluszu. Nie wie, który z nich będzie mu potrzebny, ale gotowy jest zawsze na wyciągnięcie każdego. Bailey odnosi sukcesy, ponieważ jest zawsze perfekcyjnie przygotowany na każdy wariant. Poświęca swój czas na przeanalizowanie każdej sytuacji i każdej możliwej opcji. Nigdy nie lekceważy drugiej strony. Jest zawsze perfekcyjnie przygotowany. Na ogół zwycięża.

Inny słynny adwokat Louis Nizer wybronił przeszło 50 znanych klientów oskarżonych o malwersacje finansowe. Kiedy okrzyknięto go największym artystą sądowym powiedział: „Wolałbym, żebyście nazywali mnie najlepiej przygotowanym.”

 

Zagadnienie jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej nie polega jednak na magii, ale na tym, czego możemy nauczyć się od ludzi, którzy potrafią przekonywać innych bez względu na czasy, miejsce i sytuacje.

Obecnie, kiedy ciągle jeszcze wisi nad nami groźba drugiego kryzysu, w dobie dzikiej i bezwzględnej konkurencji na rynku pracy, gdzie o jedno stanowisko pracy bije się często 100 lub więcej kandydatów nie wygrasz ufając tylko swoim mocnym stronom.

Musisz zrobić coś więcej. Zrozumieć, że dzisiaj zwycięstwo przypada tym, którzy przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej traktują jak F. Lee Bailey czy Louis Nizer traktowali przygotowania do rozprawy sądowej.

 

5 fundamentalnych obszarów jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Właściwe przygotowanie do Rozmowy kwalifikacyjnej to analiza i poszukiwanie odpowiedzi  w 5 najważniejszych obszarach. Tymi obszarami są:

Firma, w której chcę pracować. Stanowisko pracy, na którym chcę pracować. Osoba rekrutera, który będzie przeprowadzał rozmowę; Moja historia zawodowa. Projektowanie Przyszłości.

 

1.      Firma, w której chcę pracować.

 

Firma, w której chcesz pracować to pierwszy obszar, który musisz zbadać na długo przed rozmową kwalifikacyjną, aby się do niej właściwie przygotować. Analiza w tym obszarze dostarcza najważniejszych informacji na temat aktualnych i przyszłych celów, potrzeb i wyzwań stojących przed firmą.

Oto najważniejsze pytania, na które odpowiedź musisz znaleźć, aby właściwie przygotować się i zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej:

Jaki jest najważniejszy cel firmy i jak Ty możesz pomóc firmie osiągnąć ten cel?

Jakie są aktualnie największe wyzwania firmy i jak Ty możesz pomóc firmie sprostać tym wyzwaniom?

Jakie są aktualnie największe frustracje lub czego firma aktualnie się boi i w jaki sposób możesz pomóc firmie przezwyciężyć te trudności?

Kto jest największą konkurencją dla firmy i jak Ty możesz pomóc firmie sprostać walce w konkurencją?

Jakie są aktualne potrzeby firmy i w jaki sposób Ty możesz te potrzeby zaspokoić?

Realizacji jakich wartości oczekuje firma i w jaki sposób Ty do nich pasujesz?

Jakie są najważniejsze korzyści dla firmy z zatrudnienia właśnie Ciebie?

Jakie są trzy najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić i wnieść do firmy, które zwiększą jej wartość na rynku (zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów), o których firma dzisiaj nie wie?

 

2.      Stanowisko pracy, na którym chcę pracować.

 

Stanowisko pracy, na którym chcę pracować to drugi obszar, który musisz zbadać, aby właściwie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Analiza w tym obszarze dostarcza najważniejszych informacji na temat aktualnych i przyszłych celów, potrzeb, wyzwań i oczekiwań działu i stanowiska pracy, na którym chcesz pracować.

 

Oto najważniejsze pytania, na które odpowiedź musisz znaleźć, aby właściwie przygotować się i zaprezentować na rozmowie kwalifikacyjnej:

 

Jaki jest najważniejszy cel działu i stanowiska pracy i jak Ty możesz pomóc osiągnąć ten cel?

Jakie są aktualnie największe wyzwania działu i stanowiska pracy i jak Ty możesz pomóc sprostać tym wyzwaniom?

Jakie są aktualnie największe frustracje lub czego dział aktualnie się boi i w jaki sposób możesz pomóc działowi przezwyciężyć te trudności?

Jakie są najważniejsze cechy pracownika, których oczekuje się w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je posiadasz?

Jakie są najważniejsze zalety pracownika, których oczekuje się w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je posiadasz?

Jakie są najważniejsze korzyści dla działu z zatrudnienia właśnie Ciebie?

Zaspokojenia jakich wartości oczekuje się od pracownika w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je zaspokoisz?

Zaspokojenia jakich potrzeb oczekuje się od pracownika w tym dziale i na tym stanowisku pracy i w jaki sposób skutecznie udowodnisz, że je zaspokoisz?

Jakie są trzy najważniejsze rzeczy, które możesz zrobić i wnieść do działu i na stanowisko pracy, które zwiększą wartość działu w firmie oraz zwiększą wartość firmy na rynku (zwiększenie przychodów, zmniejszenie kosztów), o których firma dzisiaj nie wie?

Licencja: Creative Commons