Praktyki i staże to ważny etap w życiu studenta lub absolwenta. Dzięki nim zdobywamy doświadczenie zawodowe, poznajemy środowisko pracy oraz możemy w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą na studiach. Jednak zanim rozpoczniemy praktyki, czeka nas rozmowa kwalifikacyjna. Jakich pytań możemy się spodziewać?

Data dodania: 2015-05-12

Wyświetleń: 2230

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pytania rekrutacyjne dla praktykanta

Powody złożenia aplikacji

Rekruter chce wiedzieć, dlaczego wysłaliśmy CV właśnie do tej firmy, więc pytanie o powody aplikowania na pewno się pojawi. Warto się do niego dobrze przygotować i unikać odpowiedzi w stylu “muszę zaliczyć praktyki studenckie” albo “trafiłem na ogłoszenie przypadkowo”. Postarajmy się wyróżnić na tle innych kandydatów. Możemy powiedzieć na przykład, że z tą branżą wiążemy swoją przyszłość i na praktykach chcemy rozwijać umiejętności.

Wiedza o firmie

Atutem przyszłego praktykanta jest także znajomość obszaru, w którym funkcjonuje firma - chociażby podstawowych pojęć. Warto poczytać w internecie na temat branży, ale też i samego przedsiębiorstwa: od kiedy istnieje na rynku, kto jest obecnie w zarządzie czy jakie były ostatnie aktywności firmy.

Oczekiwania co do zadań

Poprzez pytanie o zadania, jakie chce wykonywać praktykant, rekruter sprawdza jego zaangażowanie. Zostaniemy dobrze odebrani, jeśli określimy, w jakich obszarach pragniemy się rozwijać i dodamy, że potrzebujemy wsparcia opiekuna, który będzie służył nam radą. Podkreślmy także, że oczekujemy wyzwań dopasowanych do naszych kompetencji.

Przedmioty na studiach

Rekruter może zadać pytanie o przedmioty, które zdawaliśmy na studiach, a także o nasz ulubiony. Warto dobrze przygotować się do tego pytania i zastanowić się, jaki przedmiot najbardziej nas zainteresował i dlaczego. Lepiej nie przywoływać tutaj wspomnienia profesora, który niewiele wymagał, więc chętnie chodziliśmy na jego zajęcia. Opowiedzmy za to o ćwiczeniach, które sprawiały nam przyjemność, bo mogliśmy się na nich wykazać.

Zainteresowania

To pytanie ma na celu lepsze poznanie kandydata. Najważniejsze to być szczerym i nie opisywać zainteresowań, których nie możemy poprzeć argumentami - dotyczy to szczególnie obszaru zawodowego. Na naszą korzyść przemawia różnorodność. jJeżeli jednak mamy jedno hobby, które pochłania nas całkowicie, nie bójmy się o nim opowiedzieć.

Rozmowa kwalifikacyjna na praktyki jest nieco mniej rozbudowana, niż rozmowa o pracę. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba się do niej przyłożyć. Dzięki niej możemy zyskać nie tylko doświadczenie zawodowe, ale i większą pewność siebie przy późniejszym odpowiadaniu na oferty o pracę.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena