Umiejętność pracy w zespole często jest flagowym przykładem zdolności umieszczanych w CV. Jednak kiedy na rozmowie kwalifikacyjnej padnie pytanie o rozwinięcie tego stwierdzenia, nie wiemy, co rekruter ma na myśli. Jak opisać umiejętność działania w zespole, by zwiększyć swoje szanse na otrzymanie oferty pracy?
Praca w zespole: umiejętność komunikacji
Dla wielu kandydatów oznacza “dogadywanie się” ze współpracownikami. Jednak dobra komunikacja jest czymś więcej, niż tylko ustalaniem ważnych spraw. Aby móc pochwalić się tą umiejętnością, powinniśmy posługiwać się zrozumiałym dla wszystkich, uprzejmym językiem, dawać jasne komunikaty, aktywnie słuchać innych. Dopiero te wszystkie elementy składowe świadczą o dobrej umiejętności komunikacji.
Praca w zespole: uwzględnianie potrzeb innych
Każdy z nas jest indywidualną osobą i mimo tego, że praca jest dla wszystkich celem nadrzędnym, poszczególni pracownicy mają też inne zobowiązania. Dzięki uwzględnianiu ich przy planowaniu pracy atmosfera od razu staje się przyjemniejsza. Oprócz tego jesteśmy pewni, że inni rozumieją także nasze potrzeby oraz wiemy, że możemy liczyć na wzajemną pomoc.
Praca w zespole: odpowiedzialność
Podczas pracy w zespole odpowiedzialność za końcowy wynik działań spada na każdego członka grupy. Warto więc podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapewnić rekrutera, że jest ona dla nas oczywista. Jeśli chcemy wzmocnić efekt, możemy przytoczyć sytuację, w której inna osoba z grupy wymigała się od odpowiedzialności. Pokażemy dzięki temu, że dla nas jest bardzo ważna.
Praca w zespole: kompromisy
Docieramy wreszcie do pojęcia, o które zazwyczaj się opieramy, mówiąc o umiejętności pracy w zespole. Nie oznacza ono jednak uległości i zgadzania się na wszelkie propozycje. Zdarza się bowiem, że ktoś ma odmienne zdanie co do sposobu osiągnięcia celu, innemu zaś nie odpowiada przydział zadań. Kompromis w tym przypadku jest zdolnością takiego dogadania się z szefem i współpracownikami, by praca została wykonana w terminie oraz aby żadna osoba na tym nie ucierpiała.
Praca w zespole: atmosfera
Kiedy w grupie panują dobre nastroje, praca idzie szybciej i sprawniej. Warto więc dbać o atmosferę najprostszymi sposobami: uśmiechem, żartem, pozytywnymi komunikatami, osobistym zaangażowaniem. Jeżeli mamy takie doświadczenia na koncie, koniecznie wspomnijmy o tym rekruterowi.
Odpowiadanie na pytanie o pracę w zespole polega na przytaczaniu konkretnych sytuacji. Jeśli jakieś zadanie musieliśmy wykonać wspólnie z innymi pracownikami, przypomnijmy sobie, jak wyglądała praca nad nim. Wspomnijmy, jak byliśmy do niej nastawieni i co zrobiliśmy, by projekt udało się sfinalizować. W ten sposób zrobimy dobre wrażenie na rekruterze i zwiększymy szanse na otrzymanie oferty pracy.