Grafik komputerowy to bardzo specjalistyczny i wszechstronny zawód, który wymaga charakterystycznych cech osobowościowych i specyficznego, mocnego charakteru. Dlatego nie każdy może zostać specjalistą w tworzeniu i kreacji projektów.

Data dodania: 2010-09-09

Wyświetleń: 5977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Do tej jakże ciężkiej i wymagającej pracy potrzebna jest przede wszystkim wytrwałość, skrupulatność i kreatywność

Czym więc zajmuje się grafik komputerowy i za jakie prace odpowiada? Generalnie rzecz ujmując praca specjalisty polega na analizie, przygotowywaniu i realizacji projektów graficznych głównie w zakresie budowy stron internetowych, buttonów, layoutów i masy innych szczegółów tworzących elektroniczne dzieło.

 

Poza tym grafik komputerowy, który pracuje w firmie na samodzielnym stanowisku tworzy projekty witryny według zaleceń klientów, dlatego też wymaga się od niego terminowości i cierpliwość w konsultacjach i uzgadnianiu wytycznych z klientem. Niejednokrotnie wzór loga, który otrzymuje grafik komputerowy od delikwenta jest zupełnie niezgodny z estetyką firmy lub narysowany tak, że trudno cokolwiek z tego stworzyć. Nieocenioną w takich sytuacjach cechą, którą musi posiada jest cierpliwość i żelazne nerwy.

 

Oczywiście poza pracą związaną z projektowaniem wizualizacji na strony internetowe, grafik komputerowy zajmuje się kreacją materiałów reklamowych i marketingowych potrzebnych do publikacji czy też druku. I tak zaczynając od reklamy w prasie, internecie a kończąc na plakatach, bilbordach, ulotkach i wizytówkach. To właśnie coraz bardziej rozwijający się e-PR i e-marketing są działką, która potrzebuje „graficznych fachowców”.

 

Ogromną zaletą pracy grafika jest to, że może odnaleźć się w wielu różnych płaszczyznach działania. Jeżeli pasjonuje się tworzeniem stron, pracę znajdzie dosłownie w każdej większej firmie posiadającej odpowiedni dział IT. Jeżeli interesuje się reklamą drukarnie, agencje reklamowe i zakłady poligraficzne stoją przed nim otworem. Z kolei jeżeli grafik komputerowy lubi pracę w mediach, każda gazeta, wydawnictwo, portal internetowy i studio wizualizacji telewizyjnej zaproponują mu etat.

 

I tu właśnie nasuwa się pytanie czy lepiej posiadać stabilną i ciepłą posadkę w firmie czy też spróbować swoich sił jako grafik komputerowy – freelancer? Nie od dziś wiadomo przecież, że ten rodzaj tworzenia grafiki jest coraz bardziej popularny, a samouków którzy odnieśli sukces można spotkać na każdym kroku. Jedno jest pewne. Aby zostać grafikiem czy to pracującym na własnych warunkach czy też w branżowym przedsiębiorstwie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że idealny fachowiec to ten, który łączy zdolności informatyczne z bogatym talentem plastycznym. I tylko Ci, którzy posiadają talent i potrafią wyróżnić się z tłumu podobnych spoczną na laurach.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena