Jesteś już tak blisko otrzymania upragnionej posady – jeszcze tylko rozmowa kwalifikacyjna i będziesz wiedział czy możesz świętować znalezienie nowej pracy. Wiele osób odczuwa duży niepokój, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna to dla nich przede wszystkim stres.

Data dodania: 2010-11-29

Wyświetleń: 2882

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jesteś już tak blisko otrzymania upragnionej posady – jeszcze tylko rozmowa kwalifikacyjna i będziesz wiedział czy możesz świętować znalezienie nowej pracy. Wiele osób odczuwa duży niepokój, ponieważ rozmowa kwalifikacyjna to dla nich przede wszystkim stres. Chęć jak najlepszego zaprezentowania się jest bardzo naturalna – w końcu kandydat, którego czeka rozmowa kwalifikacyjna jest już bardzo blisko zatrudnienia. 

Rozmowa kwalifikacyjna – czemu służy?

Przeważnie każdy z nas wie, czemu służy rozmowa kwalifikacyjna. Pracodawca chce lepiej poznać kandydata, który zajmie wolne stanowisko w firmie. Uświadomienie sobie, jakim celom służy rozmowa kwalifikacyjna, pozwoli lepiej się do niej przygotować. Przede wszystkim bezpośrednie spotkanie z potencjalnym pracodawcą pozwoli kandydatowi na zaprezentowanie swoich kwalifikacji oraz umiejętności, które są związane ze stanowiskiem. Spotkanie twarzą w twarz to szansa na to, aby powiedzieć o tych swoich zaletach, których nie dało się zamieścić w CV. Rozmowa kwalifikacyjna to również okazja dla pracodawcy – może on bowiem opowiedzieć kandydatowi o celach i standardach firmy oraz oczekiwaniach wobec osoby, która zajmie wolne stanowisko. Bardzo często rozmowa kwalifikacyjna służy również zebraniu dodatkowych informacji o kandydacie. Jak widać, jest ona ważna z punktu widzenia aplikanta oraz pracodawcy.

Wszystkie pytania dozwolone? Rozmowa kwalifikacyjna i normy prawne

Rozmowa kwalifikacyjna dla większości kandydatów wydaje się służyć tylko i wyłącznie pracodawcy. Nic bardziej mylnego. Rozmowa kwalifikacyjna jest również po to, aby kandydat na dane stanowisko mógł zadawać pytania, zwłaszcza wtedy, kiedy niektóre kwestie dotyczące zatrudnienia są dla niego niejasne. Warto bliżej przyjrzeć się kwestii pytań, które padają w czasie spotkania. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje katalog pytań, które mogą być zadawane w czasie interview. Wszystkie pytania spoza tej listy są zabronione przez prawo, a domaganie się odpowiedzi na nie, może być przejawem dyskryminacji ze strony pracodawcy. Rozmowa kwalifikacyjna to czas, kiedy przyszły szef może zapytać Cię o dane personalne, wykształcenie, staż pracy. Pytania niedozwolone dotyczą m.in. numeru PESEL, planów rodzicielskich czy stanu zdrowia. Nie są one bezpośrednio związane z procesem rekrutacyjnym, dlatego też masz prawo nie odpowiadać na nie. Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap ubiegania się o pracę. Wiedza na temat tego spotkania na pewno bardzo Ci pomoże dobrze się do niego przygotować.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena