Jeżeli praca za granicą ma być udanym przedsięwzięciem, trzeba dobrze przygotować się do wyjazdu. Wiążą się z nim bowiem formalności. Ich dopełnienie ma na celu zagwarantowanie, że praca za granicą dla osoby wyjeżdżającej będzie bardzo pozytywnym doświadczeniem.
Praca za granicą a prawo
Praca za granicą dla wielu osób wiąże się z odpowiedzią na jedno podstawowe pytanie – czy zatrudnienie się u pracodawcy poza granicami kraju wymaga specjalnych pozwoleń ze strony polskich władz? Jeszcze jakiś czas temu praca za granicą była możliwa w zdecydowanej większości przypadków „na czarno” – Polacy udawali się za granicę nie chwaląc się tym faktem, by tam zarabiać nie mając podpisanej umowy o pracę. Naturalnie było to bardzo ryzykowne. Wejście Polski do Unii Europejskiej sporo zmieniło w tej kwestii – praca za granicą i formalności z nią związane stały się mniej uciążliwe (trzeba jednak pamiętać o tzw. okresach przejściowych). Na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Polacy mogą podejmować zatrudnienie za granicą na zasadach, które obowiązują w danym kraju, podpisując indywidualną umowę z zagranicznym pracodawcą. Takie rozwiązanie pozwala na pełną swobodę wyboru pracodawcy, wykluczając jakiekolwiek zobowiązania wobec polskich urzędów.
Emerytura a praca za granicą
Praca za granicą jest alternatywą dla osób, które z różnych powodów nie mogą znaleźć zatrudnienia w kraju. Dziś wyjechać nie jest trudno. Trzeba mieć jednak świadomość, że rok czy dwa lata spędzone za granicą mogą zaliczać się do emerytury. Aby praca za granicą nie wpłynęła negatywnie na tą kwestię, konieczne jest odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Zazwyczaj nie ma z tym problemu w czasie dłuższego pobytu za granicą. W przypadku wyjazdów sezonowych wskazane jest jednak porozumienie się w tej kwestii z pracodawcą, aby nie doszło do nieporozumień. Osoby, które nie orientują się w formalnościach związanych z wyjazdami, mogą zwrócić się do profesjonalnych agencji zatrudnienia, dla których praca za granicą nie ma żadnych tajemnic. Pomagają one rzetelnie przygotować się do wyjazdu.
Kiedy myślimy o pracy w Anglii, pierwszym skojarzeniem dla wielu osób jest Londyn. Jednak Zjednoczone Królestwo to nie tylko jego stolica. Istnieje wiele innych miast, które oferują atrakcyjne możliwości zatrudnienia, niższe koszty życia i wysoką jakość życia. Przyjrzyjmy się alternatywnym lokalizacjom, które warto wziąć pod uwagę, planując karierę w UK.