Może się ono okazać szczególnie pomocne w sytuacji, kiedy posiadamy bardzo zbliżone do naszych konkurentów kompetencje.
O powodzeniu decydują wówczas niuanse, a właściwy wygląd może przesądzić o naszym sukcesie. Głównym elementem wspomnianego wyglądu jest nasz strój. Jak się ubrać, aby zrobić dobre wrażenie, a czego nie wkładać, aby nie pozbawić się szans już na samym starcie?
Pierwsze kroki
Rozważając wybór właściwego stroju, na samym początku powinniśmy wziąć pod uwagę charakter stanowiska, na które kandydujemy. Jeżeli jest to praca związana z obsługą klienta, w urzędach lub bankach, najlepszym rozwiązaniem będzie elegancki strój formalny. Jeżeli stanowisko jest nieco mniej oficjalne, strój może być nieco luźniejszy, jednak nadal elegancki i gustowny. Zgoła inaczej sytuacja przestawia się w przypadku zawodów kreatywnych, gdzie strój może wyrazić naszą osobowość i niekonwencjonalny charakter, dlatego w takim wypadku pozostawiony jest trochę większy margines swobody.
Strój dla kobiety
W większości wypadków założenie garsonki i spódnicy kończącej się w okolicach kolan, jasnej bluzki z kołnierzykiem oraz zakrytych butów, będzie najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem. W przypadku stanowisk mniej formalnych może to być również sukienka lub spódnica, oczywiście pozbawiona dekoltu i nie za krótka. Zawsze należy włożyć na siebie rajstopy. Wystrzegajmy się nadmiernej ilości dodatków, krzykliwych i wzorzystych strojów, unikajmy ostrego makijażu niekonwencjonalnych fryzur. Zapomnijmy o odkrywaniu dekoltu, ramion i ud. Nie przesadźmy także z perfumami.
Strój dla mężczyzny
Gdy aplikujemy na stanowisko bardziej formalne, punktem obowiązkowym jest założenie ciemnego garnituru, jasnej koszuli oraz stonowanego, eleganckiego krawata. Modny ostatnio styl smart casual, łączący luz i elegancję, stanowi dosyć duże ryzyko, gdyż łatwo przekroczyć granicę. Jeżeli nie czujemy się pewnie, zaufajmy klasycznej elegancji. Zapomnijmy o T-shirtach, dżinsach, sandałach czy adidasach. Uważajmy na dodatki oraz oszczędnie używajmy perfum.
Przemyślany wybór stroju to pozycja obowiązkowa podczas przygotowań w trakcie rozmowy o pracę. Rozważając starannie charakter stanowiska oraz firmy, w której staramy się o angaż, bez problemu jesteśmy w stanie dokonać jednak trafnego wyboru, zapewniającego nam dobry, niewzbudzający kontrowersji wizerunek, który znacząco zwiększy nasze szanse.