Najmniej stresującym doświadczeniem  na Sali sądowej, jest stawiennictwo w roli świadka, jednak i w tym przypadku obowiązują pewne zasady i normy. Jak więc powinna zachować się osoba, która będzie świadkiem w procesie sądowym?

Data dodania: 2017-06-29

Wyświetleń: 644

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Przede wszystkim potraktuj sprawę poważnie

Niezależnie od tego, czego dotyczy dana rozprawa, jako świadek nie możemy zlekceważyć sytuacji i nie stawić się w sądzie, naszą nieobecność może usprawiedliwić jedynie choroba, którą poświadczymy zwolnieniem lekarskim. Trzeba mieć świadomość, że świadkowie odgrywają bardzo ważną, często kluczową rolę w każdej sprawie. Od ich zeznać często zależeć będzie ostateczny wyrok sądu.

Najważniejsze, co powinien wiedzieć świadek

Przede wszystkim musicie być cierpliwi, na rozprawę możecie wejść dopiero w chwili, w której zostaniecie wywołani przez pracownika sądowego. Nie przejmujcie się, jeżeli godzina przesłuchania już dawno minęła, przedłużające się rozprawy to na wokandzie codzienność.

Pierwsze, co czeka was gdy staniecie już przed obliczem sędziego to sprawdzenia waszej tożsamości. Sędzia zapyta was o wiek, zawód, ewentualną karalność i stosunek do stron, bądź oskarżonego. Później przyjdzie czas na standardowe pouczenie – składanie fałszywych zeznań grozi odpowiedzialnościom karną z art. 233 kk, osoba, która składa nieprawdziwe zeznania, może zostać skazana na karę pozbawienia wolności do lat 3.

Najważniejszą informacją dla nas jako świadka, jest fakt, że nie musimy obciążać osób bliskich i rodziny. Dlatego też sąd zawsze zapyta nas, czy nie jesteśmy spokrewnieni z oskarżonym, jeśli tak mamy pełne sprawo do odmowy składania zeznań. Możemy z niego skorzystać nawet wówczas, gdy wcześniej opowiedzieliśmy prokuratorowi czy policji o okolicznościach zdarzenia.

Po ustaleniu wszystkich informacji, przychodzi czas na naszą wypowiedź. Sędzia zada nam pytania, które mają pomóc w ustaleniu okoliczności przestępstwa, a my możemy w dowolny sposób wypowiedzieć się na ten temat. Gdy zakończymy odpowiadać na pytania sądu, musimy przygotować się na serię pytań od prokuratora czy obrońcy.

Jako świadek możemy też prosić o zachowanie w tajemnicy naszej tożsamości. Jest to niezbędne gdy obawiamy się o bezpieczeństwo swoje lub swojej rodziny. W takiej sytuacji sąd nie ujawni naszych danych, a samo postępowanie będzie toczyło się bez udziału stron.

Licencja: Creative Commons