Soczewki kontaktowe zrobiły furorę na rynku optycznym. Ich niesłabnąca popularność sprawia, że sięga po nie coraz więcej osób. Kontakty bowiem nie tylko ułatwiają funkcjonowanie, ale też okazują zupełnie niegroźne.

Data dodania: 2017-06-29

Wyświetleń: 1059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aparaty korekcyjne dla narządów zmysłów

Wzrok, słuch, węch, smak i dotyk – te pięć zmysłów pomaga na żyć w otaczającej nas rzeczywistości. Ale narządy zmysłów, jak na przykład oczy czy uszy, mogą się zniszczyć lub wykazywać genetyczne wady. Z pomocą przychodzą wówczas aparaty korekcyjne. W przypadku uszu nie istnieje szeroki wybór, nosi się po prostu aparat słuchowy. W przypadku wzroku wybór już jednak istnieje, bo można postawić na okulary, a można postawić też na zupełnie niezauważalne soczewki kontaktowe. Co ciekawe aparaty wzrokowe do korekcji robią furorę. Okulary, za sprawą coraz bardziej stylowych oprawek, z aparatu korekcyjnego stały się elementem stylizacji. Soczewki kontaktowe z kolei noszą nie tylko ci, którzy ich potrzebują, ale też ci, którzy ich nie potrzebują, bo produkuje się je w różnych kolorach.

Kontakty jako czysty pragmatyzm

Istnieją sytuacje, kiedy okulary przeszkadzają w funkcjonowaniu, na przykład wtedy, gdy mocno pada deszcz. Pragmatyczną alternatywą okazują się wówczas soczewki kontaktowe, które zakłada się na oczy i które kompletnie nie dają o sobie znać, poza tym, że poprawiają komfort widzenia. Kontakty trzeba zdejmować jedynie do spania.

Przegląd soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe uchodzą za pragmatyczne nie tyle przez swoją przyjazność, ile przez swoje dostosowywanie się do konkretnych oczu – świadczy o tym fakt, że na rynku optycznym spotkać można multum rodzajów kontaktów. Ze względu na rodzaj wykonania wylicza się soczewki kontaktowe twarde i miękkie. Kontakty twarde służą przy sporych wadach wzroku i nosi się je przez długi okres czasu, a kontakty miękkie służą przy umiarkowanych wadach wzroku i nosi się je przez krótki okres czasu, po czym się je wymienia. Ze względu na czas użytkowania wylicza się soczewki kontaktowe dobowe, tygodniowe, miesięczne i kwartalne. Kontakty dobowe nosi się przez dobę kontakty tygodniowe nosi się przez dwa tygodnie, kontakty miesięczne nosi się przez miesiąc, a kontakty kwartalne nosi się przez kwartał, przy czym wszystkie nosi się tylko za dnia, a na noc się je zdejmuje. Ze względu na wady wzroku wylicza się soczewki kontaktowe sferyczne, toryczne i multifokalne. Kontakty sferyczne nosi się przy krótkowzroczności lub dalekowzroczności, kontakty toryczne nosi się przy astygmatyzmie, a kontakty multifokalne nosi się przy presbiopii.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena