Wybór soczewek kontaktowych jest trudniejszy, niż się wydaje, szczególnie jeśli robisz to po raz pierwszy. Trzeba poznać z bliska parę problemów, które nie dotyczą osób noszących okulary korekcyjne. 

Data dodania: 2019-05-19

Wyświetleń: 1061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Soczewki kontaktowe: jakie wybierzesz dla siebie?

Soczewki to jednak nie jest prosta rezygnacja z okularów – ich niewłaściwy dobór powoduje nie tylko brak korekcji wady wzroku, ale może też stwarzać realne zagrożenie dla oczu.

Jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne

Podstawowym kryterium dla wielu osób będzie częstotliwość zmiany soczewek. To jednak nie jest wybór podyktowany wyłącznie wygodą i ceną. Istnieją pewne ograniczenia, które mogą mieć tu znaczenie. Wszystko dlatego, że soczewka, nawet najlepsza, w pewnym stopniu ogranicza biologiczne funkcje oka.

Soczewki jednodniowe

Jednodniowe soczewki to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Mogą ich używać osoby uprawiające sport, w tym również pływanie, świetnie sprawdzą się, jeśli chcesz dać na noc odpocząć oczom i są w zasadzie jedynym typem soczewek, który może być bez dodatkowych warunków noszonym przez alergików. Przy okazji – takie soczewki jako jedyne nie wymagają żadnej pielęgnacji. Po prostu je zmieniasz.

Soczewki dwutygodniowe

Są o tyle wygodne, że zmieniasz je rzadko – nie będą więc dobre dla osób, które ze wsparcia oczu korzystają tylko okazjonalnie. Problemów jest jednak więcej. Nie ma na przykład takich soczewek na prezbiopię, nie można ich używać przy pływaniu i nie są tak ekonomiczne jak miesięczne, choć już bardziej opłacalne od jednodniowych.

Soczewki miesięczne

Najwygodniejsze, ale wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Tylko w tej wersji produkowane są soczewki na niezborność z prezbiopią, a jednorazowy duży koszt zakupu jest w dużej mierze amortyzowany przez naprawdę wysoką trwałość. Wypada bowiem dodać, że nie każdy będzie mógł miesięczne soczewki nosić przez bity miesiąc, ale zawsze będzie to długi okres.

Podstawowych informacji udzieli optyk

Już o optyka albo okulisty może okazać się, że pewnych soczewek nie będziesz mógł nosić. Będzie to podyktowane typem wady wzroku. Na nadwzroczność, krótkowzroczność i niezborność (astygmatyzm) można wybrać dowolny typ soczewek (te na astygmatyzm nazywają się soczewkami torycznymi), ale już w prezbiopii nie zastosujesz soczewek dwutygodniowych, bo takich nie ma, a jeśli prezbiopia współistnieje z astygmatyzmem, to pozostaną tylko miesięczne.

Czy doświadczenie ma znaczenie?

Jeśli szukasz właśnie pierwszych soczewek kontaktowych, to prawdopodobnie dobrze będzie zacząć od jednodniowych i to zawsze tych najwyższej jakości. To najmniej opłacalne rozwiązanie, ale takie działanie ma sens – musisz się przekonać, czy soczewki to faktycznie rozwiązanie dla ciebie, czy może jednak zechcesz wrócić do okularów korekcyjnych. A wysoka jakość sprawi, że pierwszy, nomen omen, kontakt z soczewkami będzie najmniej irytujący. Te najtańsze sprawiają bowiem pewien dyskomfort.

Jeśli już wiesz, że soczewki to rozwiązanie dla ciebie, to możesz zakupić dwutygodniowe albo miesięczne. I tu dwa ograniczenia: pod soczewki mogą dostawać się mikroskopijne pyłki albo związki i mogą się tam mnożyć bakterie, więc jeśli masz alergię lub wrażliwe oczy, miesiąc z jedną soczewką to może być zbyt długo. To samo dotyczy intensywnego uprawiania sportu w środowisku o dużym zapyleniu, np. jazda rowerem górskim albo biegi terenowe – mogą one sprawić, że miesięczną soczewkę zechcesz zmienić wcześniej.

Soczewki kupuj tylko tam, gdzie ufasz sprzedawcy

Soczewki kontaktowe w zasadzie są tak skonstruowane i zapakowane, że raczej nic nie powinno się z nimi stać, jednak jeśli chcesz mieć pewność, że były właściwie transportowane i przechowywane, wybieraj tylko dobre sklepy. Jeśli poszukasz, gdzie kupić taniej soczewki kontaktowe w internecie, może trafisz na stronę https://www.soczewkowo.pl. To dobry wybór, ale pamiętaj, że przede wszystkim liczy się to, żeby dobrać odpowiedni model soczewek. Nigdy nie kieruj się wyłącznie ceną, tylko weź pod uwagę wszystkie ważne czynniki.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena