Jeszcze do niedawna kolorowe soczewki kontaktowe można było zobaczyć jedynie w filmach. Zakładali je aktorzy, by zmienić swój wygląd, nadać grozy swej postaci lub uroku. Obecnie barwione soczewki są dostępne dla wszystkich. Mogą je nosić zarówno osoby z wadami wzroku, jak i niebędące krótko lub dalekowzrocznymi. Wszystko to za sprawą dioptrii. Dzięki zastosowaniu tych jednostek mamy soczewki kontaktowe plus, minus oraz tzw. zerówki. Kolorowe soczewki ostatnio są bardzo modne, zwłaszcza wśród młodzieży, która lubi ekstremalne zmiany w swym wyglądzie.

Data dodania: 2020-09-29

Wyświetleń: 708

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kolorowe soczewki kontaktowe. Jakie są najnowsze trendy?

Rodzaje soczewek kontaktowych - które na co dzień, a które na imprezę?

Jest wiele różnych soczewek kontaktowych, które mają za zadanie przede wszystkim poprawić zdolność widzenia. Będą to więc soczewki do bliży i dali. Pomagają prowadzić aktywne życie sportowe (biegi, gry, pływanie itp.) bez używania okularów. Jednak na tym ich funkcja się nie kończy. Młodzież lubi czuć się wyjątkowa, kosmiczna. Dlatego często sięga po soczewki kontaktowe nawet wówczas, gdy nie ma wady wzroku.

Pokazanie się w towarzystwie rówieśników z kocimi oczami lub spojrzeniem elfa stało się bardzo trendy. Modne są soczewki niebieskie, zielone i brązowe oraz całe czarne, białe oraz czerwone. Młodzi ludzie chcą podnieść swoją wartość poprzez nieziemski wygląd, który jest ekscytujący, wywołujący niekiedy dreszcz emocji. Dlatego sięgają po różne rodzaje soczewek kontaktowych, mieszając je ze sobą kolorystycznie. Na przykład jedno oko zasłonią soczewką białą, a drugie- zieloną itp.

Na co dzień i do szkoły warto nie szaleć i zmienić kolor swych oczu jedynie na inną naturalną barwę. Natomiast typowo odjazdowe lepiej wykorzystać na imprezę lub pozaszkolne spotkanie z przyjaciółmi. Nauczyciele źle odbierają ekstrawagancki wygląd swych uczniów, dlatego na lekcjach lepiej wyglądać pospolicie, a wyjątkowo- poza szkołą.

Rodzaje soczewek kontaktowych pod względem długości ich noszenia

Wyróżniamy soczewki kontaktowe:

  • jednodniowe (jednorazowe)
  • kilkudniowe (do wielokrotnego użytku)

Jeśli chodzi o soczewki jednorazowe, nie wolno ich nosić dłużej niż jeden dzień i należy je wyrzucić. W przypadku soczewek wielorazowych można je zakładać przez kilka dni z rzędu, ale należy je na noc zdejmować, płukać i przechowywać w szczelnym pudełeczku z płynem specjalistycznym. Pudełeczko zbudowane jest z dwóch odrębnych pojemniczków złączonych ze sobą. Aby nie pomylić soczewki prawej  z lewą, każdy pojemniczek jest innego koloru. Zwykle jeden jest biały, a drugi niebieski. Należy wkładać zawsze daną soczewkę do tego samego pojemniczka, by mieć pewność, iż każda z nich zostanie założona następnego dnia do odpowiedniego oka.

Rodzaje soczewek kontaktowych- inne kryterium

Oprócz soczewek kontaktowych jednodniowych i kilkudniowych rozróżniamy soczewki:

  • miękkie
  • twarde
  • dzień i noc
  • ortokeratologiczne (ortosoczewki)
  • kolorowe

Soczewki miękkie, dzięki swej elastycznej struktury nie wymagają specjalnego dopasowywania ich do kształtu oka. Są produkowane masowo i ogólnie dostępne. Inaczej jest z soczewkami twardymi. Stosuje się je u osób z dużymi lub skomplikowanymi wadami wzroku oraz u tych, u których występuje zespół suchego oka lub jest problem ze stożkiem oka. Twarde soczewki wykonywane są indywidualnie dla każdej osoby. Mogą służyć jako jedne i te same nawet przez dwa lata.

Rodzaje soczewek kontaktowych typu dzień i noc to bardzo wygodny element podczas wypadu np. pod namiot. Wówczas można je nosić w ciągu dnia i nie zdejmować do snu, ale po powrocie z kempingu należy je odstawić i powrócić do tradycyjnych, które na noc się zdejmuje. Zapobiega to zapaleniom spojówki oka oraz innym uszkodzeniom gałki ocznej.

Soczewki zakładane wyłącznie na noc?

Soczewki kontaktowe, które zamiast w dzień zakładane są przed pójściem spać, noszą nazwę ortosoczewek. W trakcie snu założone pod powieki, kształtują rogówkę, by w ciągu dnia można było dobrze widzieć bez soczewek i okularów. To przyszłościowe soczewki, dzięki którym można powrócić do normalnego widzenia. Osoby z wadami wzroku mogą szukać pomocy także w metodzie laserowej, która koryguje wady wzroku za pomocą wiązki światła.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena