Soczewki kontaktowe to rozwiązanie na temat którego wciąż krąży wiele mitów. Oto pięć najpowszechniejszych, które warto poznać, by w przyszłości bez obaw korzystać z soczewek kontaktowych i cieszyć się ich atutami.

Data dodania: 2016-06-21

Wyświetleń: 1036

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

5 najpopularniejszych mitów dotyczących soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są niekomfortowe

MIT. Nowoczesne soczewki kontaktowe to produkty niezwykle miękkie, cienkie i elastyczne. Ponadto doskonale utrzymują wilgoć, co zapewnia wygodę ich noszenia nawet przez wiele godzin. Co więcej, materiał z jakiego wykonuje się soczewki idealnie dopasowuje się do kształtu oka, przez co zapewniają komfort noszenia oraz doskonałe, i znaczenie szersze niż w okularach, pole widzenia.

Pielęgnacja soczewek jest czasochłonna

MIT. Wiele osób uważa, iż czyszczenie soczewek jest bardzo czasochłonne i problematyczne. W rzeczywistości jednak jest to kwestia kilku minut każdego dnia. Wystarczy przemyć soczewki przeznaczonym do tego celu wielofunkcyjnym płynem do pielęgnacji, a następnie umieścić w odpowiednim pojemniczku, wypełnionym tymże płynem. W przypadku soczewek jednodniowych nie ma natomiast w ogóle konieczności ich pielęgnacji – każdego ranka zakłada się nową parę soczewek, którą po całym dniu po prostu się wyrzuca.

Soczewki kontaktowe zapewniają gorsze widzenie niż okulary

MIT. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie. Soczewki kontaktowe umieszcza się bezpośrednio na rogówce, przez co poruszają się one wraz z gałkami ocznymi i korygują konkretną wadę wzroku bezpośrednio na poziomie oka, a nie, tak jak w przypadku okularów, z odległości 1-2 cm. W efekcie czego, soczewki kontaktowe zapewniają lepszą jakość i szersze pole widzenia obwodowego niż okulary. Ponadto nie zachodzą mgłą, nie tłuką się, nie zsuwają i nie zachodzą wodą.

Soczewki kontaktowe powodują infekcje oczu

MIT. To nie soczewki bywają przyczyną infekcji oczu, ale ich niewłaściwa pielęgnacja. Infekcje oczu mogą być bowiem powodowane przez chorobotwórcze drobnoustroje, które znajdują się na powierzchni nieoczyszczonej soczewki kontaktowe. Dlatego też, tak istotne jest, aby dezynfekować soczewki po każdym użyciu i przechowywać je w dedykowanym do tego celu płynie i pojemniczku, a także wymieniać na nowe zgodnie z określonym przez producenta trybem wymiany.

Osoby z astygmatyzmem nie mogą nosić soczewek kontaktowych

MIT. O ile jeszcze kilka lat temu soczewki dla osób z astygmatyzmem nie były dostępne, to obecnie w ofercie wszystkich producentów soczewek znajdują się soczewki toryczne, czyli soczewki dla astygmatyków. Astygmatyzm nie stanowi więc przeszkody do użytkowania soczewek kontaktowych.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena