Motywy ludowe coraz częściej pojawiają się we współczesnym wzornictwie. Można je znaleźć na wybiegach mody, bibelotach czy też aranżacji wnętrz. Co więc ma w sobie styl folkowy, że ponownie staje się modny? Oraz jak wykorzystać go z głową we własnych aranżacjach?

Data dodania: 2017-04-21

Wyświetleń: 1127

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ludowe motywy we współczesnych aranżacjach

Styl folkowy od kilku sezonów często możemy zaobserwować w propozycjach projektantów, które prezentują na światowych wybiegach mody. Jak się okazuje, nie tylko oni wracają do kulturowych korzeni naszej przeszłości, gdyż ludowe wzory równie chętnie używają architekci wnętrz. Te charakterystyczne motywy nie tylko nadają pomieszczeniom niepowtarzalnego wyrazu, ale również ożywiają je i wprowadzają do nich radość.

Folk w nowoczesnym mieszkaniu - czy to się nie gryzie?

Bez wątpienia wprowadzenie motywów ludowych do nowoczesnego mieszkania wymaga niemałej gimnastyki. Jednak, gdy co nieco zasięgniemy inspiracji z aranżacji wykonanych przez fachowców, zaraz sprawa wyda nam się jaśniejsza i ludowe wzory będziemy mogli bez trudu zaadoptować w swoich wnętrzach. Jest to zapewne warte odrobiny pracy, gdyż aranżacja salonu, sypialni, czy też innego pokoju w domu z motywami ludowymi sprawi, że stanie się on bardziej przytulny, a nam będzie się milej w nim przebywać i mieszkać.

Wprowadzając folk do nowoczesnego mieszkania, przede wszystkim musimy pamiętać o umiarze. Na tle współczesnej aranżacji dobrze jest dodać jedynie delikatne elementy, które będą nawiązywać do stylu ludowego. Mogą być one zamieszczone, np. na meblach, dodatkach, czy też ścianach. Jeśli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, dobrym pomysłem będą tutaj fototapety ze wzorami ludowymi, które dostępne są w naprawdę pięknych i bogatych wzorach.

Fototapety wzory ludowe - czyli co jest charakterystyczne dla stylu folk?

Styl ludowy charakteryzuje się bogactwem, intensywnością, a także kolorem. Nie jest zatem szczególnie trudne, aby wprowadzając elementy folkowe do nowoczesnego wnętrza poczuć się przytłoczonym lub uzyskać efekt niczym w kurpiowskiej chacie. Wiadomym jest również, że nie to jest naszym celem. Poszczególne dodatki, czy akcenty należy zatem bardzo dokładnie przemyśleć, aby ich dobranie nie zaburzyło stylu dominującego.

Motywy, które jeszcze do niedawna zarezerwowane były jedynie dla stylu ludowego, a my - ludzie współcześni - myśleliśmy, że pozostaną one już tylko historią, to takie, które nieodzownie kojarzą nam się z folklorem naszych ziem. Charakterystyczne są dla niego wszelkie florystyczne przedstawienia graficzne, niezwykle kolorowe, które przywodzą na myśl kurpiowskie wycinanki.

Ludowe motywy możemy znaleźć również na tkaninach, akcesoriach kuchennych (sztućcach, zastawie), czy też innego typu dodatkach. Jeśli chcemy podkreślić styl wnętrza, to doskonałym wyborem będzie dla nas fototapeta, która naklejona na ścianę lub meble będzie idealnym dopełnieniem całości pomieszczenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena