Szczególnie niebezpieczne są awarie podczas procesów technologicznych, przy których wykorzystywane jest wysokie ciśnienie. Dotyczy to nie tylko wysokich ciśnień cieczy, ale przede wszystkim wysokich ciśnień gazu. Nagłe rozszczelnienie zbiornika z gazem pod ciśnieniem rzędu dziesiątek, czy setek atmosfer może spowodować eksplozję i spore zniszczenia.
Zabezpieczenia zbiorników ciśnieniowych
O zabezpieczeniu zbiornika ciśnieniowego należy myśleć już na etapie jego projektowania. Każdy zbiornik, w którym będzie panowało ciśnienie rzędu co najmniej kilkunastu atmosfer, powinien zostać przeliczony pod względem wytrzymałościowym. W sytuacji, gdy w zbiorniku będzie znajdowało się medium o właściwościach żrących lub korozyjnych, należy ten fakt uwzględnić już na etapie obliczeń.
Bardzo ważnym elementem zabezpieczenia zbiornika przed nadmiernym wzrostem ciśnienia jest zawór bezpieczeństwa. Jest to urządzenie o specjalnej konstrukcji, które w normalnym trybie pracy jest zamknięte. W momencie, gdy ciśnienie wewnątrz zbiornika wzrośnie powyżej danej wartości, zawór samoczynnie się otwiera i upuszcza nadmiar medium. W sytuacji, gdy w zbiorniku znajduje się powietrze lub inna, nieszkodliwa substancja, spust może nastąpić do otoczenia. Jeśli w zbiorniku znajduje się szkodliwe lub żrące medium, jego upust powinien nastąpić wyłącznie w kolumnę wydmuchową lub do miejsca, w którym taka substancja może zostać przechowywana.
Zawory bezpieczeństwa
Zawory bezpieczeństwa różnią się od siebie konstrukcją, wielkością oraz materiałami, z których zostały wykonane. Poszczególne ich cechy zależą przede wszystkim od zastosowania. Przykładowo, zawory bezpieczeństwa wykonane są z różnych gatunków stali lub z mosiądzu. Przeznaczone są głównie do wody, pary wodnej, nieaktywnych chemicznie gazów, oleju czy powietrza. Zawory obsługują instalacje ciśnieniowe o różnych parametrach, więc mogą zapewnić bezpieczeństwo procesowe w większości zakładów produkcyjnych i technologicznych. Aby zabezpieczyć instalacje, w których płynie agresywne medium albo substancja powodująca korozję stali, należy wybrać zawory wykonane ze stali nierdzewnej lub stali węglowej, posiadającej odpowiedni certyfikat - na przykład NACE.