Guma to rozciągliwy materiał (elastomer) zbudowany z łańcuchów polimerowych (np. poliolefin), które są w niewielkim stopniu usieciowane w procesie wulkanizacji. W przemyśle, terminem "guma", określa się czasami w uproszczeniu wszystkie rodzaje stałych elastomerów. 

Data dodania: 2016-02-04

Wyświetleń: 1095

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Guma jest nieprzepuszczalna dla wody i bardzo mało przepuszczalna dla gazów. Może być elastyczna w zakresie temperatury od -60 do 220 °C, jednak w praktyce poszczególne gatunki gumy spełniają ten wymóg tylko w niedużym zakresie. W zależności od tego w jakiej temperaturze pracy będzie stosowana, należy zmieniać rodzaj zastosowanej gumy.

Istnieje wiele przedsiębiorstw, które wytwarzają różne rodzaje gumy oraz artykuły z tego właśnie materiału, np. rękawice ochronne firmy Larkis. Poprzez mieszanie polimerów oraz różnorodnych wypełniaczy można uzyskać materiały o całkiem przeciwnych właściwościach. W zależności od zastosowanych surowców można wyróżnić gumę naturalną produkowaną z kauczuku (lateksu) oraz gumę syntetyczną.

Prawie każdą gumę otrzymuje się z kauczuku w procesie wulkanizacji. Kauczuk składa się ze znajdujących się obok siebie długich łańcuchów poliolefin. W trakcie wulkanizacji powstaje stosunkowo niewiele mostków chemicznych między tymi łańcuchami, w wyniku czego otrzymujemy sieć przestrzenną.

Współczesna guma łączona jest często z różnego rodzaju innymi materiałami i produkuje się z niej ogromną ilość wyrobów, takich jak dętki i opony, uszczelki, elementy amortyzujące, a także obuwie i odzież ochronną, w tym rękawice.

Jako najstarszy wodoszczelny materiał do produkcji rękawic, naturalna guma świetnie nadaje się do ochrony przed łagodnymi kwasami, alkoholami, zasadami oraz większością rozcieńczalników środków chemicznych. Niestety naturalna guma słabo chroni przed chemikaliami. Rękawice z naturalnej gumy (lateksu) przewyższają te wykonane z innych materiałów, odpornością na rozciąganie i wygodą użycia. Są one często stosowane w przemyśle do czyszczenia oraz w przemyśle spożywczym ze względu na to, że są wodoszczelne, trwałe i elastyczne, jednak nie nadają się do kontaktu z olejami. Dzięki swoim właściwościom mają zastosowanie w pracach domowych, gospodarczych, porządkowych i przy zabiegach kosmetycznych. Chronią skórę przed mikroorganizmami, detergentami i mechanicznymi uszkodzeniami. W opiece zdrowotnej są stosowane do zmniejszenia ryzyka zakażeń. Lateksowe rękawice (np. firmy Larkis) są wykorzystywane także do prac w ogrodzie i na działce, a także do pracy w warsztacie oraz jako wyposażenie apteczki domowej.

Ponieważ lateks może wywoływać uczulenie, w użyciu są także rękawiczki z gumy syntetycznej, np. nitrylu. Mieszanka ta tworzy bardzo trwały materiał, który daje bardzo dobrą przyczepność w suchych warunkach. Nitryl jest wyjątkowo odporny na węglowodory alifatyczne, czyli między innymi benzynę bezołowiową, olej napędowy, heksan i parafinę. Świetnie chroni także przed olejami, smarami, rozpuszczalnikami itp. Ponieważ nie wywołuje reakcji uczuleniowej, może zastąpić lateksowe rękawice medyczne, gdyż świetnie chroni przed mikroorganizmami, wirusami i bakteriami.

Inne mieszanki gumy syntetycznej świetnie sprawdzają się przy kontakcie z wszelkiego rodzaju chemikaliami i kwasami, są odporne na wysokie i niskie temperatury. Użycie rękawic wykonanych z naturalnego lateksu lub z konkretnej mieszanki gum zależeć będzie od rodzaju pracy, jaką mamy zamiar w nich wykonywać.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena