Spawarka MIG MAG, spawarka TIG i spawarka MMA – oto rodzaje sprzętu spawalniczego. Każde wymienione urządzenie służy do łączenia materiałów takich, jak metal czy aluminium. Skróty przedstawiają zaś metody, techniki tworzenia spoiny. Jak wiadomo, te działają w oparciu o konkretny mechanizm, który ma oczywiście swoje wady i zalety. Poznaj je wszystkie!

Data dodania: 2023-04-11

Wyświetleń: 231

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Spawarki - jakie są rodzaje i czym się różnią?

Spawarka MIG MAG – zastosowanie, wady i zalety popularnych migomatów

Spawarki wykorzystywane są na szeroką skalę zarówno w zakładach produkcyjnych, jak i w prywatnych domach. Różnego rodzaju spawarki dostępne są w wielu sklepach z elektronarzędziami, np tutaj: https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki/1814. W rękach hobbystów amatorów najczęściej i najlepiej sprawdza się tak zwany migomat. Dlaczego?

Spawarka MIG MAG spawa w osłonie gazu – obojętnego w przypadku MIG i aktywnego w przypadku MAG. Można łączyć nią różnego typu metale czy grubsze aluminium. Główną zaletą sprzętu jest to, że jest mały, poręczny, łatwy w transporcie i przenoszeniu. Poza tym zazwyczaj zapewnia wysoką wydajność pracy i wysoką jakość spoin. Zarówno z perspektywy profesjonalnego spawacza, jak i hobbysty ważne jest to, że migomatem można spawać we wszystkich pozycjach. Spawarka MIG MAG nie sprawia większych trudności w obsłudze, na poziomie podstawowym można łatwo i szybko opanować dzięki niej sztukę spawania. Występują w wielu ciekawych wariantach. Można kupić ją w Internecie, na przykład na stronie https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki-MIG-MAG/90, gdzie proponowana jest w zestawach ze wszystkimi niezbędnymi elementami i dodatkami.

Wśród minusów trzeba niestety wymienić możliwość powstawania odprysków spawalniczych. Ponadto, podczas ręcznego spawania migomatem liczą się umiejętności spawającego. Im wyższe, tym estetyczniejsze złącze. Co więcej, MIG MAG dość ciężko używa się w terenie (ze względu na konieczność użycia gazu).

Spawarka TIG –zastosowanie, wady i zalety spawarek w metodzie TIG

Następna jest spawarka TIG. To urządzenie wykorzystuje się przy spawaniu stali wysokostopowej i niskostopowej, aluminium, magnezu, niklu i miedzi. Urządzenie jest uniwersalne, można nim spawać materiały o przeróżnych grubościach i płaszczyznach. Podczas pracy spawarką TIG nie trzeba martwić się ewentualnymi rozpryskami ciekłego materiału. Jakby tego było mało, TIG zapewnia wysoką jakość spoin. Spawarkę TIG możesz zamówić w tym sklepie: https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki-TIG/89.

Wśród wad sprzętu wymienić trzeba jednak trudność wysokojakościowego spawania wśród początkujących. Spawarka TIG nie wybacza błędów, wymaga sporego doświadczenia i wprawy od właściciela. Poza tym, w przypadku spawania ręcznego jest mało wydajna.

Spawarka MMA – zastosowanie, wady i zalety spawarek w technice MMA


Ostatnia, a więc metoda MMA przeznaczona jest do spawania rur, między innymi rurociągów elektrowni, a także przeróżnych konstrukcji stalowych. Co ciekawe, spawarka MMA jest w stanie pracować nawet pod wodą. Wówczas wymaga jednak zastosowania dodatkowych elementów.

Nie da się ukryć, że jest to kolejna powszechnie stosowana przez hobbystów technika, choć podobnie jak TIG – wymaga doskonałych umiejętności. Przede wszystkim dlatego, że stale trzeba kontrolować odległość między spawanym materiałem a urządzeniem. Poza tym spawarka MMA ma stosunkowo małą prędkość działania i niską wydajność. Tego rodzaju spawarkę można znaleźć na stronie https://centrumelektronarzedzi.pl/pl/c/Spawarki-MMA/1603.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena