Spawanie to proces łączenia metali poprzez ich stopienie i zespojenie. W zależności od metody spawania, wyróżnia się trzy typy spawarek: MMA, MIG-MAG oraz TIG. Ponadto wyróżnia się trzy główne rodzaje spawarek – inwertorowe, transformatorowe oraz prostowniki. Czym charakteryzują się każde z nich?

Data dodania: 2016-05-23

Wyświetleń: 948

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje i specyfika poszczególnych typów spawarek

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe to zaawansowane technologicznie urządzenia, wyróżniające się łatwością obsługi, mobilnością i niewielką wagą. Ten typ spawarki wyposażony jest w transformator elektroniczny, który przetwarza prąd o napięciu 230 V. Wytwarzany przez nią prąd elektryczny mieści się natomiast w granicach 40-200 A. Urządzenia te są odpowiednie zarówno dla amatorów do okazjonalnego użytku, jak i dla profesjonalistów. Cechuje je przede wszystkim: łatwe zajarzenie, stabilny łuk, wysoka sprawność energetyczna, możliwość spawania wszystkimi typami elektrod otulonych, kompensacja wahań napięcia zasilającego oraz dodatkowe funkcje sterowania cyfrowego.

Spawarki transformatorowe

Spawarki transformatorowe to z kolei urządzenia znacznie większe i cięższe od spawarek inwertorowych. Są wyposażone w transformator, przez co mogą być zasilane zarówno prądem jednofazowym (o napięciu 230 V), jak i prądem trójfazowym (o napięciu 400 V). Prąd spawania w przypadku tego typu urządzeń jest regulowany. Zasadniczymi atutami tych urządzeń są niska cena i mała awaryjność. Z drugiej jednak strony charakteryzują się one niestabilnością łuku elektrycznego, niską odpornością na wahania napięcia prądu oraz skomplikowaną regulacją prądu spawania. Spawarki transformatorowe są wybierane głównie przez amatorów.

Prostowniki spawalnicze

Prostowniki spawalnicze to urządzenia zasilające elektrody prądem stałym, przez co umożliwiają  płynną i dokładną regulację natężenia prądu spawania. To najczęściej wybierana alternatywa, stanowiąca kompromis między spawarkami inwertorowymi a transformatorowymi. Wynika to z faktu, iż prostowniki nie posiadają wad charakterystyczny dla spawarek transformatorowych, a jednocześnie są znacznie tańsze niż spawarki inwertorowe.

Metoda spawania a rodzaj spawarki

Ze względu na metody spawania, spawarki dzieli się na:

  • spawarki MMA – wykorzystywane do spawania elektroda otuloną,
  • spawarki MAG – mające zastosowanie do łączenia stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych i wysokostopowych,
  • spawarki MIG – urządzenie stosowane do spawania aluminium, magnezy, miedzi oraz pozostałych metali nieżelaznych i ich stopów,
  • spawarki MIG-MAG – spawarki przeznaczone do spawania w osłonie gazu obojętnego lub aktywnego,
  • spawarki TIG – stosowane do spawania elektrodą nietopliwą.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena