Obieg informacji i dokumentacji jest ważnym czynnikiem w zarządzaniu przedsiębiorstwem, jak również w relacjach z kontrahentami. Liczy się przede wszystkim czas, stąd optymalizacja wszelkich procesów jest warunkiem koniecznym rozwoju firmy i zyskania przewagi konkurencyjnej.

Data dodania: 2016-10-10

Wyświetleń: 1096

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby sprostać wymaganiom czasów współczesnych, w przedsiębiorstwach wdrażane są narzędzia oparte o technologie informatyczne.

Standardy obecne w biznesie

Standardem staje się obecnie optymalizacja procesów biznesowych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Za pomocą nowoczesnych narzędzi usprawniane są wszystkie procesy składające się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Szereg systemów jest wdrażanych w we wszystkich działach firmy, począwszy od administracji, poprzez księgowość, a na zarządzaniu relacjami z klientami i kontrahentami skończywszy.

Specjaliści jednoznacznie podkreślają, że systemy IT są obecnie koniecznością. Każda firma jest niejako zobowiązana podążać zgodnie z trendami technologicznymi, od których w pewnym stopniu zależy przecież sprawne zarządzanie przedsiębiorstwem i utrzymanie trwałych relacji biznesowych.

Systemy IT w księgowości

Wykorzystywanie systemów IT ma szczególne znacznie w księgowości, gdzie niewątpliwie usprawniają one zarządzanie sprawami finansami. Nie dziwi więc fakt, iż w przedsiębiorstwach wdrażane są nowoczesne narzędzia oparte o nowoczesne technologie informatyczne. Jednak na tym nie koniec. Zmiany zachodzące na rynku sprawiają, że przedsiębiorcy odchodzą od tradycyjnego modelu zarządzania przedsiębiorstwem, w którym wszystkie działania realizowane są w obrębie struktur firmy. Z tego też względu standardem jest już przenoszenie znacznej części obowiązków wynikających z obsługi finansowej przedsiębiorstwa poza jego struktury. Znaczna część prac wykonywana jest obecnie w ramach współpracy firmy z biurem rachunkowym. Jednak i ta forma prowadzenia księgowości wymaga stosowania nowoczesnych technologii.

Księgowość dostępna online

Korzystanie z nowoczesnych technologii i Internetu w księgowości to przede wszystkim oszczędność czasu. Już od dawna dostępne są aplikacje online dedykowane firmom prowadzącym samodzielnie księgowość, lecz bez wsparcia działu finansowego będącego częścią struktur firmy. Zazwyczaj są to firmy o mniejszym zakresie działalności. Programy do księgowości online są przygotowane w taki sposób, aby każda firma bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, mogła z nich korzystać.

Aplikacje online obsługiwane są z poziomu przeglądarki internetowej, a do obsługi wymagane jest wyłącznie założenia konta. Ta opcja jest o tyle korzystna, że pozwala generować dokumentację przez dwadzieścia cztery godziny na dobę z dowolnego miejsca. Z aplikacji można bowiem korzystać zarówno za pomocą urządzeń stacjonarnych (komputery), jak również mobilnych (np. tablet). Narzędzia dostępne online są korzystne również w przypadku firm posiadających oddziały w różnych regionach lub których pracownicy często przebywają w delegacji.

Aplikacje online a biuro rachunkowe

Ale tego typu rozwiązania stosowane są obecnie również w ramach współpracy między przedsiębiorstwem a biurem rachunkowym. W kontekście ousourcingu prac księgowych aplikacje online są o tyle korzystne, że bieżący dostęp do dokumentacji ma zarówno podmiot odpowiedzialny za zakres prac finansowych, jak również strona je zlecająca. Przedsiębiorca podejmujący współpracę ma więc możliwość kontrolowania obiegu dokumentacji i śledzenia procesów księgowych. W ten sposób nie tylko sprawniej wykonywane są prace, ale też łatwiejszy staje się kontakt między dwiema współpracującymi stronami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena