Sklep internetowy to łatwe i proste przedsięwzięcie, które w zasadzie nie wymaga nakładów finansowych. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? Rzeczywiście, bo to stwierdzenie to raczej reklama rozpowszechniana przez firmy udostępniające usługi związane z e-commerce.

Data dodania: 2011-01-25

Wyświetleń: 1488

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W takim razie ile kosztuje założenie sklepu internetowego?

(poniższe przykłady nie uwzględniają naszego wynagrodzenia)

1. W tym wariancie zakładamy wykorzystanie darmowego oprogramowania do budowy sklepu. Jako koszty bierzemy pod uwagę rejestrację domeny (ok. 50 zł), wykupienie hostingu (ok. 100 zł), koszt opakowań i eksploatację komputera i drukarki (ok. 200 zł). Dzięki temu jesteśmy w stanie wystartować za naprawdę małe pieniądze, ale pamiętajmy o tym, że w zamian za to musimy poświęcić masę czasu na uruchmienie platformy sklepowej, która z uwagi na powszechny dostęp nigdy nie będzie idealna, a tym bardziej unikatowa.

Koszty łącznie za pierwszy miesiąc: 350 zł

2. W tym przypadku jedyną różnicą jest to, że nie korzystamy z darmowego oprogramowania, lecz wykupujemy abonament w jednej ze sklepowych platform hostowych (najtańszy abonament ok. 50 zł). Do tego dochodzą jeszcze koszty domeny, opakowań i eksploatacja. Zaletą tego typu rozwiązania jest to, że otrzymujemy gotowy sklep, dzięki czemu nie musimy poświęcać czasu na jego konfigurację.

Koszty łącznie za pierwszy miesiąc: 250 zł + abonament

3. W tym wariancie wykorzystujemy darmowe oprogramowanie, ale zatrudniamy dodatkowo grafika, który wykonuje dla nas szatę graficzną oraz dodatkowe elementy wzbogacające nasz sklep (ok. 1500 zł). Z uwagi na rozbudowę sklepu będziemy potrzebowali lepszego hostingu (ok. 200 zł). Do tego doliczmy jeszcze koszty domeny, opakowań i eksploatację.

Koszty łącznie za pierwszy miesiąc: 1950 zł 

4. W tym przypadku decydujemy się na zlecenie wykonania sklepu. Jest to zdecydowanie najdroższy wariant, ale z drugiej strony mamy gwarancję, że wszystko, co będzie znajdowało się w naszym sklepie, będzie w pełni zgodne z naszymi oczekiwaniami. Koszty stałe nie ulegają zmianie, natomiast należy pamiętać, że napisanie sklepu to koszt przynajmniej 5000 zł, dodatkowo musimy zatrudnić webmastera (1000 zł).

Koszty łącznie za pierwszy miesiąc: 7450 zł

Jak widać, obecnie nie da się założyć prawdziwego sklepu za 50 zł, jak możemy czasami przeczytać w niektórych reklamach. Dodatkowo pamiętajmy, że nawet jeżeli powyższe kwoty nadal wydają sie małe, to nie uwzględniają one kosztów wynagrodzenia oraz tego, co pochłania najwięcej środków, czyli kosztów kampanii marketingowej. W końcu założenie sklepu w internecie to nie to samo, co otworzenie stacjonarnego sklepu, na który i tak, prędzej czy później, ktoś się natknie, przechodząc przez ulicę.

Licencja: Creative Commons