Aby móc zespolić ze sobą oba elementy np. naprawić przęsła metalowego płotu czy balkonu, zaspawać tłumiki samochodu potrzebne są nam odpowiednie narzędzia. W kąciku majsterkowicza musi pojawić się spawarka. Jednak aby zespolenie było precyzyjne, a i sama praca wygodna – warto zastanowić się jaką spawarkę wybrać.

Data dodania: 2015-03-04

Wyświetleń: 1190

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Rodzaje spawarek

Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści korzystają ze spawarek. Urządzenie elektryczne jest przeznaczone do zespolenia elementów metalowych przy pomocy elektrody. Połączenie metalowych materiałów następuje poprzez wyładowanie elektryczne, zachodzące między spawanym przedmiotem, a elektrodą. Decyzja jaką spawarkę wybrać nie należy do najłatwiejszych, ponieważ na rynku jest wiele ofert. Warto zastanowić się jakie elementy będziemy ze sobą łączyć oraz czy dana spawarka ma być przeznaczona na użytek amatorki czy też wykorzystana w profesjonalnym warsztacie?

Spawarki elektryczne możemy podzielić na kilka typów:

Spawarka transformatorowa

Jest to najprostszy typ spawarki, często wykorzystywany przy pracach w domu. Spawarki MMA są urządzeniami przeznaczonymi do ręcznego spawania elektrodami otulonymi. Składają się ze źródła prądu stałego lub przemiennego z układem sterowania, przewodu z uchwytem elektrodowym oraz przewodu masowego z zaciskiem. Duża waga spawarki zmniejsza komfort pracy. Jednak dużym zainteresowaniem cieszą się mniejsze spawarki transformatorowe, które obsługują elektrody do 2,5 mm2. Urządzenie jest idealne dla amatorów do drobnych prac naprawczych. Nie nadaje się do zespalania cienkich blach lub większych elementów żeliwnych.

Spawarka inwertorowa

Spawanie odbywa się w technice MMA. Urządzenie jest najczęściej wybierane spośród spawarek podręcznych. Cieszy się uznaniem domowych majsterkowiczów, jak i profesjonalistów. Praca nią jest przyjemna, ponieważ elektroda nie klei się do spawanych powierzchni. Urządzenie umożliwia również spawanie najmniejszymi elektrodami, które są wykorzystywane do stali miękkiej. Ten rodzaj spawarki daje również możliwość cyfrowego sterowania parametrami.

Spawarka Mig-Mag I Tig

To profesjonalne urządzenie o dużej mocy. Jest idealne do spawania małych i cienkich elementów, np. blach. Często jest wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach. Urządzenie jest przeznaczone są do spawania w osłonie gazu, dlatego jest dość ciężkie i trudne w transporcie. Spawarka TIG jest idealnym rozwiązaniem do zespawania aluminium, stali wysokostopowych czy specjalnych stopów niklu lub magnezu. Niestety za jej funkcjonalnością kryje się dość wysoka cena.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena