Budownictwo jednorodzinne w Polsce nadal trzyma się na bardzo dobrym poziomie. Wiele osób decyduje się na budowę swojego własnego domu. Jedna z pierwszych decyzji, jakie taka osoba musi podjąć to wybór pomiędzy gotowym projektem domu, a indywidualnym. Jakie są plusy i minusy tych rozwiązań?

Data dodania: 2011-09-09

Wyświetleń: 2426

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Póki nie przystępujemy do realizacji naszych marzeń dotyczących budowy własnego domu dla swojej rodziny, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wykonanie domu według naszych (często bardzo śmiałych wizji), okazuje się bardzo drogie lub totalnie niepraktyczne.

Wybór projektu indywidualnego

Oczywiste jest, że dom zaprojektowany indywidualnie dla potrzeb naszej rodziny najlepiej będzie nam odpowiadał. Wielu potencjalnych inwestorów ma określony, często wyszukany gust, któremu sprostać może tylko projekt indywidualny. Taki wybór będzie też najlepszy w przypadku, gdy mamy rzadko spotykane wymagania w stosunku do przyszłego domu - np. gdy chcemy, aby dom był dodatkowo dostosowany do  potrzeb osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim, czy gdy chcemy, aby dźwięk rozchodził się w nim w określony sposób. Należy jednak być świadomym, że opracowanie takiego projektu wiąże się z wydatkiem rzędu 20 tys. złotych oraz utrudnieniami na etapie jego realizacji.

Wybór gotowego projektu domu

Większość Polaków wybiera więc gotowy projekt domu. Decyduje o tym kilka istotnych czynników. Przede wszystkim kierujemy się oczywiście ceną. Koszt zakupu takiego projektu to wydatek rzędu 2 tys. złotych. Należy jednak przy tym pamiętać o tym, aby przed zakupem danego projektu skonsultować go z miejscowym architektem, mogłoby się bowiem okazać, że w naszej miejscowości nie wolno dla przykładu budować domów z dachem cztero-spadowym, czy mającym płaski dach. Niewątpliwą zaletą gotowego projektu jest fakt, iż najczęściej ktoś już budował według niego dom. Oznacza to, że najprawdopodobniej są już w internecie gotowe rozwiązania niektórych zagadek dotyczących jego realizacji. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o szczegółowym dopracowaniu projektu. Gotowe projekty domów w przeciwieństwie do tych indywidualnych, będą o wiele staranniej opracowane, nie będą też najprawdopodobniej zawierały błędów, gdyż te już zostały wychwycone przez poprzednich inwestorów. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ergonomii domu. Nie sztuką bowiem jest wybudować dom. Przez całe dziesięciolecia będziemy musieli bowiem jeszcze go ogrzewać i konserwować. W przypadku gotowych projektów, mamy możliwość skonsultować takie kwestie z osobami, którze już całymi latami mieszkają w budynkach wykonanych na ich podstawie.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena