Schody towarzyszą ludziom od tysiącleci. W artykuł oprowadzi Cię po ich historii, począwszy od czasów starożytnych, przez średniowiecze, na współczesnych i nowoczesnych konstrukcjach kończąc. Poznaj najwspanialsze schody stworzone przez ludzkość.

Data dodania: 2014-12-08

Wyświetleń: 10112

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Schody towarzyszą ludziom od tysiącleci. Najstarsze, odkryte schody liczą ok. 7 000 lat, są to schody drewniane, które zostały zbudowane w późnym okresie brązu, w kopalni soli w austriackiej miejscowości Hallstatt, rozciągającej się wzdłuż północnego podnóża Alp. Od starożytności po średniowiecze aż do renesansu, schody wewnętrzne miały spełniać jedynie praktyczny aspekt i nie przywiązywano uwagi do ich wyglądu. Dopiero właśnie w XV w. schody zaczęły nabierać wartości estetycznych i dekoracyjnych. Schody drewniane zaczęto urozmaicać metalowymi, ażurowymi barierkami. W okresie odrodzenia właśnie można zaobserwować rozkwit różnorodności motywów wzbogacających konstrukcje schodów.

Poniższy obraz przedstawia wyposażenie wnętrza jednego z gdańskich domów, którego centralnym punktem są kręcone schody. Perła architektury wśród schodów drewnianych, wyrzeźbiona została w dębie. Tego typu konstrukcje były budowane dopiero od XVIII wieku.

 

Klasyka

Obecnie dostępna jest cała gama projektów schodów wewnętrznych. Od klasycznych drewnianych po metalowe czy szklane. Oprócz walorów estetycznych warto zwrócić uwagę na praktyczność wybieranych konstrukcji. Przed wyborem kształtu czy materiału, z którego ma być wykonana konstrukcja oraz stopnie, należy zastanowić się nad tym jak często w ciągu dnia będziemy po nich chodzić. Tutaj, równoważnie zwracamy uwagę na przeznaczenie całego budynku oraz na to czy jest (lub będzie) w nim winda. Jeżeli ma to być budynek biurowy to należałoby aby schody były przede wszystkim wygodne i nie za wąskie. Jeżeli siedziba firmy ma być wielokondygnacyjna to winda będzie pomocną instalacją, np. w przypadku obsługi osób niepełnosprawnych. W takim przypadku bardziej można pochylić się nad estetyką schodów, a trochę mniej uwagi poświęcić praktyczności. Wizualnie oczywiście powinny pasować do zarówno wewnętrznego, jak i zewnętrznego projektu budynku oraz jego wyposażenia. Możliwości jakie mamy, dzięki technologii oraz różnorodność materiałów i innowacyjnych połączeń klasyki z nowoczesnością pozwalają na stworzenie pięknego i odpowiedniego każdego wnętrza. Bez względu na to czy będzie to biurowiec, w którym siedzibę ma wiele firm, czy też wnętrze dedykowane jednej działalności, design jaki stworzymy, ze schodami wewnętrznymi jako centralny punkt hallu czy korytarza będzie niepowtarzalny.

Owieczne zasady projektowani schodów

Natomiast jeżeli schody wewnętrzne mają być instalowane w domu mieszkalnym to oczywiście jest tu więcej aspektów, na które musimy zwrócić uwagę przy wyborze projektu. Postaram się ułatwić Państwu wybór odpowiedniej konstrukcji. W tym celu przedstawię kolejność kroków jakie należy podjąć zanim przystąpimy do wyboru schodów.

Po pierwsze jakie pomieszczenia mają się znajdować na różnych kondygnacjach. Musimy rozważyć aspekt praktyczny. Załóżmy, że na wyższej kondygnacji znajdują się dwa pokoje i łazienka. Jeżeli pokoje na wyższych poziomach spełniają tylko i wyłącznie funkcje sypialni, a co za tym idzie nasze schody będą używane tylko kilka razy w ciągu dnia, to śmiało możemy zaszaleć z designem, a odpuścić trochę przy praktyczności. Jest to dobra wiadomość dla osób, którym przypadły do gustu schody szklane lub kręcone. Te rodzaje cieszą się również popularnością w małych pomieszczeniach. Schody kręcone nie zajmują dużo miejsca, a dodatkowo przestrzeń pod nimi można wykorzystać, np. na schowek. Schody szklane natomiast, dzięki temu że są wykonane z takiego a nie innego tworzywa, nadają minimalistyczny efekt, co w małych pomieszczeniach jest coraz bardziej pożądane.

W przypadku jednak, kiedy na wyższych kondygnacjach znajdują się pokoje częściej używane, np. pokoje dziecinne, tutaj górę bierze praktyczność. Trzeba zdać sobie sprawę, że schody w takim domu muszą być przede wszystkim bezpieczne. Niestety schody kręcone czy szklane są mało praktyczne, a dla biegających po nich dzieci, czasem nawet niebezpieczne. Dlatego właśnie w domach rodzinnych zaleca się montaż schodów drewnianych, prostych bądź łamanych, dywanowych lub ażurowych. Możliwości jest wiele i z pewnością któraś z nich przypadnie Państwu do gustu.

Nowoczesność to praktyczność

Temat praktyczności schodów został wyczerpany, jednak w kwestii wizualnej trudno podać konkretne wskazówki. Jedyne, co mogę podpowiedzieć, że ważnym aspektem jest wielkość pomieszczeń na różnych kondygnacjach budynku, które dane schody mają łączyć. Biorąc pod uwagę fakt, iż schody pod względem wizualnym, coraz częściej stanowią centralny punkt pomieszczenia, powinny dobrze komponować się z otoczeniem. Dzięki szerokiemu wachlarzowi ofert można uzyskać pożądany efekt zarówno w nowoczesnej jak i klasycznej aranżacji wnętrza. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby te dwie cechy ze sobą połączyć.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena