Choć cegła kojarzona jest głównie jako materiał na elewację budynku, bardzo często wykorzystuje się we wnętrzach, by uatrakcyjnić aranżację i wprowadzić do salonu lub jadalni wyjątkowy charakter. Dzięki takiemu wykończeniu można w łatwy sposób urozmaicić nowoczesne lub klasyczne wnętrze stylistyką retro, która od lat cieszy się uznaniem architektów. 

Data dodania: 2025-07-01

Wyświetleń: 0

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czym wyczyścić cegłę z tynku – domowe sposoby i metody profesjonalne

Z biegiem lat na cegle mogą osadzić się różnorodne zanieczyszczenia, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób wyczyścić starą cegłę i przeprowadzić prostą renowację ściany.

Czym wyczyścić cegłę z tynku?

Czyszczenie starej cegły wymaga odpowiedniego przygotowania – dotyczy to nie tylko powierzchni, ale również własnego ciała, gdyż resztki tynku lub zaprawy murarskiej mogą niepostrzeżenie przedostać się np. do oka, co grozi uszkodzeniem gałki. Warto pamiętać, by w trakcie renowacji ściany zachować dużą ostrożność i zadbać o komfort pracy. Jeśli chcesz wyczyścić cegłę, nie musisz stosować silnych detergentów. Wystarczy użyć szczotki drucianej, następnie na sucho szczotki ryżowej. Na samym wstępie oczyść dokładnie powierzchnię ceglanej ściany, a potem skup się na wszelkich zakamarkach, zagłębieniach i szczelinach. Używając twardej szczotki, powinieneś usunąć zaprawę murarską z fug na głębokość ok. 1 cm. Jeśli ominiesz szczeliny i skupisz się jedynie na powierzchownym czyszczeniu starej cegły, wówczas zalegające resztki materiału mogą doprowadzić do wtórnego zabrudzenia powierzchni. Kiedy uda Ci się usunąć niepotrzebny osad, możesz przejść do prac polegających na wypolerowaniu starych cegieł przy użyciu szlifierki albo wiertarki z gumową tarczą z przyczepionym papierem ściernym. Następnie można przejść do impregnowania i malowania elewacji.

Czyszczenie starej cegły – piaskowanie niskociśnieniowe

Czym wyczyścić cegłę z tynku? Umiejętna renowacja cegieł wymaga nierzadko użycia profesjonalnego sprzętu. Dotyczy to zazwyczaj starych elewacji, które wymagają kompleksowego odświeżenia. W czyszczeniu cegły wykorzystuje się piaskowanie niskociśnieniowe, które  pozwala na bardzo dokładne wyczyszczenie powierzchni i wszelkich zakamarków. Metoda ta stosowana jest najczęściej przez profesjonalistów, gdyż wymaga doświadczenia i fachowego warsztatu. Czyszczenie cegły poprzez piaskowanie może doprowadzić do zniszczenia powierzchni, dlatego tak istotne znaczenie ma zachowanie idealnej precyzji. Metoda nie jest zalecana w przypadku czyszczenia kilkudziesięcioletniej cegły o złym stanie technicznym.

By oczyścić ceglaną ścianę z resztek tynku, możesz wykorzystać zwykłą szczotkę drucianą lub dedykowane środki pielęgnacyjne. W przypadku większych zabrudzeń warto postawić na profesjonalistów oferujących usługę piaskowania niskociśnieniowego. Taka metoda to gwarancja dokładnego wyczyszczenia powierzchni cegły i wypełnionych fugą szczelin.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena