Słowo "decoupage" z początku może brzmieć tajemniczo i bardzo profesjonalnie. To prawda, że ta ciekawa technika dekorowania rozmaitych przedmiotów daje ogromne możliwości. Niemniej podstawowe założenie techniki decoupage polega na łatwości wykonania ozdób. Możesz więc być pewien, że jeśli tylko lubisz prace rękodzielnicze, przygoda z decoupage będzie dla ciebie przyjemna i odstresowująca. Co ciekawe, historia tej sztuki rękodzielniczej sięga aż starożytnych Chin. Do Europy zawitała w okresie Baroku. Obecnie decoupage jest postrzegany jako bardzo wartościowa, twórcza forma relaksu.
Czy to takie trudne?
Decoupage zasadniczo polega na wycinaniu rozmaitych wzorów i tworzeniu z nich wymyślnych kompozycji na przeróżnych, przygotowanych do tego powierzchniach. Pierwszą wykonywaną czynnością jest oczyszczenie, odłuszczenie, wygładzenie, a następnie pomalowanie farbą podkładową powierzchni zdobionego przedmiotu. Po naniesieniu na powierzchnię warstwy specjalnego lakieru, a potem odpowiednio dobranych farb, można zacząć umieszczanie skomponowanych wedle naszej wyobraźni papierowych lub serwetkowych wzorów (przebiega to na podobnej zasadzie jak tapetowanie ścian). Na koniec powierzchnię dobrze jest wielokrotnie polakierować, aby nie były widoczne nierówności i rowki powstałe pomiędzy wyciętymi lub wydartymi kawałkami.
Nowe życie w starych przedmiotach
To naprawdę niesamowite, jak zdumiewające efekty możemy osiągnąć, poświęcając kilka wieczorów na ozdobienie starego, zardzewiałego wiadra, konewki, znoszonych butów czy zakurzonego zegara. Oto kilka przykładów na zachętę:
Zegar ozdobiony techniką decoupage:
Chociaż decoupage jako sztuka dekorowania powierzchni daje ogromne możliwości, przez co jest wykorzystywana przez poważanych artystów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić go swoim hobby. Zbliżające się miesiące mogą być ku temu świetną sposobnością!