Na jaki dach się zdecydować? Otóż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wybór powinien zależeć od wielu czynników, a najważniejsze z nich to rodzaj nieruchomości, której ma dotyczyć dach.

Data dodania: 2011-12-07

Wyświetleń: 1762

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

W domach jednorodzinnych preferowany jest obecnie stromy kształt dachu, natomiast jeśli mówimy o biurowcach to zdecydowanie dach płaski będzie lepszym rozwiązaniem.

Dach płaski musi pełnić podwójną funkcję: dachu i ostatniego stropu, dlatego nazywa się go powszechnie stropodachem. Bez uszkodzeń musi przetrwać upały, deszcze i wszelakie gwałtowne zmiany temperatury. Dachy płaskie powinny być zatem nie tylko dobrze zaizolowane przed przeciekami, ale też solidnie ocieplone. Swoje pochodzenie zawdzięczają krajom śródziemnomorskim, w których występują raczej łagodne warunki klimatyczne i nie stwarzają zagrożeń dla domu. Dachami są tam często niczym nie zaizolowane stropy żelbetowe nad ostatnią kondygnacją.

Dach płaski nierzadko pełni również funkcję tarasu. Różnice temperatur, jakim poddawany jest dach mogą bardzo różnic się w ciągu doby. Szczególnie szkodliwe są dla dachu są zachodzące przemiany typu: zamarzanie i odmarzanie.

Dla niektórych osób bardzo ważna jest sama uroda dachu. Do decyzji, by dom jednorodzinny pokryć płaskim stropodachem, skłaniają zazwyczaj względy właśnie architektoniczne. Taki dach mają na przykład domy inspirowane architekturą śródziemnomorską lub modernistyczną lat dwudziestych.

W Polsce budowało się najwięcej domów jednorodzinnych z płaskimi dachami, w latach sześćdziesiątych i ma to swoich zwolenników i w dzisiejszych czasach - szczególnie jeśli chodzi o nowoczesne budynki.

Dachy strome natomiast są mimo wszystko bardziej zakorzenione w naszej tradycji budowlanej, bo dawne, nie do końca szczelne pokrycia lepiej się na takich dachach sprawdzały. Na pewno to rozwiązanie ma dużo korzyści. Połać dachowa jest w tym wypadku dość mocno pochylona, a deszcz i śnieg dzięki temu spływają z niego szybko.

Ale dla tych konstrukcji istnieją również pewne zagrożenia np. silne wiatry (coraz częściej się pojawiające), które mogą z nich nie tylko zrywać pokrycie, ale możliwe, że nawet cały dach.
Dachy płaskie świetnie się sprawdzą zatem tam, gdzie nie mamy nie będziemy za często mieli do czynienia z obfitymi opadami, a wszędzie tam, gdzie obfite opady śniegu czy kilkudniowe deszcze nie są rzadkością, za najpewniejsze uchodziły zazwyczaj dachy o stromych połaciach, które lepiej zabezpieczają dom przed zamakaniem niż dach całkowicie płaski.

Jednak warto wziąć pod uwagę, że obecnie sytuację nieco zmieniły współczesne techniki i każdy kto je stosuje, ma możliwość skonstruowania całkowicie płaskiego dachu, który nawet w naszym klimacie niezawodnie ochroni każdy dom przed skutkami opadów.

Prawda jest jednak taka, że większość budujących - nawet gdy próbuje sugerować się praktycznymi argumentami - przywiązuje jednak największą wagę do wyglądu dachu. Decyduje on w istocie o kształcie i charakterze całego domu, ważne są nie tylko jego kształt i wielkość, ale także rodzaj i kolor pokrycia.

Innym z kolei wyznacznikiem będą koszty. Dachy płaskie na pewno wymagają mniejszego wkładu finansowego. Dachy strome, szczególnie te o tzw. skomplikowanych kształtach będą niestety narażone na problemy z wentylacją ocieplenia i w większej ilości miejsc, mogą wystąpić przecieki i zawilgocenia konstrukcji.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena