Wielkość poddasza niewątpliwie wpływa na możliwości jego aranżacji a to z kolei w dużym stopniu zależy od kształtu dachu, rodzaju konstrukcji oraz kąta nachylenia połaci. Strych wcale nie musi być wyłącznie miejscem, gdzie suszymy wypraną bieliznę.

Data dodania: 2010-07-04

Wyświetleń: 2265

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Aby bardziej zagłębić się w zależności istniejące pomiędzy kształtem dachu a wielkością poddasza przybliżymy trochę rodzaje dachów.

Dach dwuspadowy to dach, w którym dwie prostokątne, skośne połacie stykają się górą w kalenicy, daje największe możliwości.
Od wewnątrz - duże płaszczyzny połaci i regularny układ skosów sprzyjają harmonijnemu kształtowaniu przestrzeni. Jednocześnie obniżenia znajdują się tylko wzdłuż okapów, zatem nie ograniczą nadmiernie powierzchni poddasza
Od zewnątrz natomiast - zadaszenie, jako że nie posiada załamań sprawnie odprowadza wodę i śnieg, jednocześnie ściany szczytowe, które mają kształt trójkątów i dzięki temu pomagają w doświetleniu przestrzeni poddasza zwykłymi pionowymi oknami.
W zależności od rozpiętości ścian zewnętrznych budynku można zastosować konstrukcję krokwiową lub krokwiowo-jętkową. Właściwie dopiero przy szerokości powyżej 11 m w przestrzeni poddasza mogą pojawić się charakterystyczne dla więźby płatwiowo-kleszczowej słupy, które trzeba będzie wziąć pod uwagę przy podziale i aranżacji wnętrz.
Pod dachem dwuspadowym bez większych kłopotów będzie możliwe zmieszczenie całej tzw. ”prywatnej” sfery domu, a powierzchnia użytkowa poddasza będzie jedynie trochę mniejsza niż ta dostępna na parterze.

Dach czterospadowy jest typem dachu składającym się z czterech połaci, które schodzą się w narożach dachu. Takim szczególnym rodzajem dachu czterospadowego są na przykład zadaszenia.
Od wewnątrz - do praktycznego wykorzystania nadaje się niewielka ilość miejsca - około połowy. Powierzchnię poddasza znacznie trudniej podzielić, ponieważ jest ona ograniczana z każdej strony skosami przy obecnych ścianach zewnętrznych. Mamy tu do czynienia jednocześnie z dodatkowym utrudnieniem, ponieważ ścianki działowe są prostopadłe i niestety mają dość nieregularne kształty. Na domiar złego, dachy te mają przeważnie taką konstrukcję, że w przestrzeni poddasza często pojawiają się również słupy. Sama powierzchnia użytkowa poddasza jest zdecydowanie mniejsza niż parteru i zmieści się tam zazwyczaj na przykład jakiś apartament rodziców albo pokoje dziecinne czy też pracownia – a więc raczej część niż komplet prywatnych pomieszczeń. Możliwie większe poddasze powstanie, gdy budynek będzie miał najprościej mówiąc - większą podstawę.
Od strony zewnętrznej widziany z góry dach przypomina kształt jakby koperty, a wszelkie kąty wypukłe, które powstają na styku połaci ułatwiają odprowadzenie wody i są tym samym bardzo pomocne przy ewentualnym osuwaniu się zimą śniegu.

Innym rodzajem dachu są to dachy wielospadowe, które powstają w wyniku jakby połączenia innych typów dachów (np. dwuspadowych, czterospadowych).
Na pewno ich cechą jest to, że wewnątrz są bardzo atrakcyjne i charakteryzują się obszernym poddaszem użytkowym. Większa jest w tym przypadku liczba ścian szczytowych, co daje możliwość niekłopotliwego wydzielenia przestronnych pomieszczeń z symetrycznie rozłożonymi skosami i doświetlenia ich przez pionowe okna. Problem może się jednak pojawić, gdy bazą takiego wielospadowego zadaszenia będzie dach czterospadowy, ponieważ jego dość skomplikowana forma może po prostu ograniczyć zagospodarowanie naszego poddasza.
Od strony zewnętrznej natomiast przy tego rodzaju dachach, oprócz kalenic i naroży wymagających starannego, a przez to kosztownego wykończenia znajdują się jeszcze bardziej dla nas kłopotliwe wklęsłe krawędzie dachu, w których wzrasta ryzyko zalegania śniegu, a co za tym idzie zawilgocenia, przecieków itp.

Przy wszelkiego rodzaju dachach spadzistych bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem, gdzie powierzchnia strychu jest niewystarczająco wykorzystana, a przecież można odpowiednio tą przestrzeń zagospodarować i zyskać tym samym dodatkowe miejsce i przestrzeń.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena