Wyroby hutnicze to wszelkie elementy powstające z wytapiania metali oraz rud żelaza czy metali tzw. „niezależnych” jak cynku, ołowiu, miedzi czy aluminium. Zajmuje się tym szeroko pojęte hutnictwo, czyli gałąź przemysłu zajmująca się oprócz wytapiania tych metali i stopów z domieszką złomu, także ich dalszą obróbką.

Data dodania: 2010-06-09

Wyświetleń: 6631

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Hutnictwo to także przetwarzanie związków chemicznych, następnie ich topnienie w masę szklaną i końcu przetwarzanie w różne rodzaje szkła przemysłowego (technicznego, gospodarczego, okiennego czy artystycznego).

Do wyrobów hutniczych możemy zaliczyć stal zbrojeniową i produkowane z niej pręty żebrowane, siatki, stalowe, walcówki gładkie budownictwie prostowane. Wszelakie pręty (okrągłe, gładkie czy kwadratowe), kształtowniki (kątowniki, ceowniki, teowniki, profile kwadratowe zimnogięte czy zwykłe, to również wyroby hutnicze.

Stal powstaje z surówki podczas procesu świeżenia. W nowoczesnych instalacjach hutniczych wykorzystuje się piece próżniowe, konwertorowe i łukowe pozwalające na uzyskanie stali najwyższej jakości. W zależności od zastosowania natomiast wyróżnia się różne rodzaje stali np. konstrukcyjną, specjalną, nierdzewną, narzędziową, kwasoodporną, magnetyczną i wiele innych.

Do czego można wykorzystać wyroby stalowe? Otóż zastosowanie wyrobów hutniczych jest bardzo szerokie zarówno budownictwie i każdym innym przemyśle zużywającym stal, czyli na przykład samochodowym (samochody osobowe i ciężarowe), inżynierii lądowej i wodnej (produkcja statków, samolotów), przy pracach wykończeniowych, przy produkcji różnorodnych konstrukcji stalowych, instalacji budowlanych, czy urządzeń AGD, RTV i wszelkich dóbr konsumpcyjnych.

Zapotrzebowanie na wyroby stalowe jest ogromne. Wykorzystuje się je bowiem na dużą skalę przy budowach autostrad, mieszkań, stadionów czy wszystkich innych budynków. Bez wyrobów hutniczych nie były by możliwe wszelkie prace modernizacyjne na przykład kolei czy innych środków transportu komunikacji miejskich. Wykorzystuje się je również przy budowie samochodów, czy różnorodnych maszyn przemysłowych, rolniczych itp.

W hucie krakowskiej znajduję się jedyna w Polsce walcownia blach tzw. „cienkich”, które stosowane są powszechnie w przemyśle motoryzacyjnym do produkcji na przykład blach karoseryjnych oraz w codziennego użytku wyrobach, powszechnie używanych w naszych domach typu pralki czy lodówki, chłodziarki, zamrażarki itp.

Wyroby hutnicze należące do tzw. „szlachetnej galanterii” to również wszelkie implanty chirurgiczne na przykład elementy metalowe do łączenia kości. Wyrobami tego typu zajmuję się mikrohuta w Strzemieszycach.

Jak widać wyroby hutnicze znajdują bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach i gałęziach przemysłu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena