Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt pilśniowych. 

Data dodania: 2024-07-01

Wyświetleń: 81

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Podstawowe rodzaje płyt pilśniowych i ich zastosowanie

Właściwy wybór jest ważny dla zapewnienia trwałości i efektywności wykonanych prac, a cena płyt pilśniowych zależy od rodzaju materiału.

Twarde płyty pilśniowe

Materiał charakteryzuje się wysoką gęstością: od 800 do 1000 kg/m³. Te płyty są produkowane poprzez prasowanie włókien drzewnych pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Twarde płyty pilśniowe wytrzymują znaczne obciążenia mechaniczne, co czyni je idealnymi do zastosowań w budownictwie i produkcji mebli. Zapewniają gładką powierzchnię do nakładania wykończeń. Są również używane do tworzenia trwałych i stabilnych konstrukcji.

Z twardych płyt konstruuje się tylne ścianki szaf oraz dna szuflad. Materiał wytrzymuje znaczne obciążenia i zapobiega deformacjom. Na płytę łatwo nanosić różne powłoki. Jednak wysoka gęstość oznacza także większą wagę, co może utrudniać transport i montaż.

Półtwarde płyty pilśniowe

Płyty te mają średnią gęstość: 400–800 kg/m³. Łatwo poddają się cięciu i obróbce, dlatego często są stosowane w budownictwie i wykończeniach. Charakteryzują się wysokimi właściwościami termoizolacyjnymi i dźwiękochłonnymi. Skutecznie pochłaniają dźwięki, poprawiając akustykę pomieszczeń. Są również stosowane do wyrównywania ścian i sufitów, zapewniając gładką powierzchnię do dalszych wykończeń.

Zalety Półtwarde płyty pilśniowe obejmują ich lekkość i uniwersalność. Jednak te płyty są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne w porównaniu z Twarde płyty pilśniowe.

AD_4nXc3NpTROA6x-zxwqMdJV8RHLCuu6gJPMnHukt81NWHB7O9oYgtS5OAxre7Epc_9qJOFHAkt__pyXZKNFl6yFr5piovKnPK1j4BtxlrZGqEH1zJxbgbb39Alt0f2qaIKg_867yJ3Xc3SunshYyqBeqUfw5NP?key=En_XscQ7z2-Yc7hAC-IbEQ

Miękkie płyty pilśniowe

Ten rodzaj płyt pilśniowych ma niską gęstość — mniej niż 400 kg/m³. Wysoka porowatość zapewnia dobre właściwości dźwiękochłonne. Miękkie płyty są używane do pakowania towarów — chronią produkty przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas transportu. Stosowanie płyt pilśniowych pozwala obniżyć koszty opakowań i zwiększyć bezpieczeństwo ładunków.

Są również stosowane do tworzenia paneli dźwiękochłonnych w studiach nagrań i przestrzeniach typu open space. Płyty pochłaniają fale dźwiękowe, zapewniając wysoką jakość dźwiękoizolacji. W biurach pomagają obniżyć poziom hałasu, tworząc komfortowe warunki do pracy i odpoczynku.

Konserwacja i przechowywanie

Aby utrzymać płyty pilśniowe w dobrym stanie, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Ochrona przed wilgocią — unikać długotrwałego kontaktu płyt z wodą;
  • Regularne czyszczenie — usuwać kurz i zanieczyszczenia z powierzchni płyt za pomocą miękkiej ściereczki lub szczotki;
  • Prawidłowe przechowywanie — układać płyty poziomo, unikać zginania i uszkodzeń.

Przestrzeganie tych zaleceń pozwoli wydłużyć żywotność płyt pilśniowych i zachować ich pierwotne właściwości przez długi czas.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena