
Zastosowanie odpowiednich maszyn do korytowania i utwardzania terenu zapewnia prawidłową realizację inwestycji. Przy takich robotach sprawdzą się doskonale koparki, walce drogowe, zagęszczarki czy równiarki, które jednocześnie zapewnią efektywne i bezpieczne wykonanie prac. Warto jednak pamiętać, że dobór maszyn powinien być poprzedzony analizą w zakresie warunków gruntowych oraz zakresu zadań. W ten sposób wybierzesz sprzęt najlepiej dopasowany do potrzeb projektu.
Jakie stosować maszyny do korytowania terenu?
Korytowanie to zadanie, które polega na usunięciu wierzchniej warstwy ziemi w celu uzyskania odpowiedniego poziomu podłoża. Korytowanie często wykonuje się pod drogi, chodniki, parkingi czy hale. Zazwyczaj połączone jest ono z innymi pracami ziemnymi, np. niwelacją terenu czy wymianą gruntów.
Do korytowania zazwyczaj wykorzystuje się ciężkie maszyny budowlane typu koparki gąsienicowe lub kołowe, ładowarki czy buldożery. Koparki idealnie sprawdzają się do precyzyjnego usuwania warstw gruntu. Warto podkreślić, że dzięki dużej sile i zasięgowi mogą pracować w trudnych warunkach terenowych. W pracach ziemnych niezastąpione będą również ładowarki. Ich zadaniem jest przenoszeniu urobku na wywrotki lub do miejsc składowania. Podczas korytowania realizowane na dużych przestrzeniach, korzysta się także z buldożerów. Maszyny te stosowane są do przesuwania dużych ilości ziemi oraz wyrównywania terenu.
Maszyny do utwardzania terenu
Po zakończeniu korytowania konieczne jest odpowiednie utwardzenie podłoża, które zapewni stabilność przyszłej konstrukcji. W tym rodzaju prac ziemnych wykorzystuje się walce drogowe, zagęszczarki czy równiarki.
W przypadku konieczności wyrównania i utwardzenia gruntu na dużej powierzchni niezbędne będą walce drogowe. Maszyny te są niezastąpione do zagęszczania gruntu i warstw kruszywa. W zależności od zastosowanego rodzaju podłoża wykorzystuje się walce statyczne, wibracyjne lub okołkowane. W przypadku mniejszych powierzchni lub trudno dostępnych miejsc do utwardzania gruntu stosuje się zagęszczarki. Jeśli z kolei potrzebne jest precyzyjne wyrównanie powierzchni i odpowiednie nachylenie terenu niezastąpione będą równiarki.
Jakie jeszcze maszyny mogą być potrzebne w toku prac ziemnych?
W trakcie korytowania, utwardzania terenu czy wykonywania innych prac ziemnych konieczne może być wykorzystanie innych maszyn, które wspierać będą wysoką efektywność prowadzonych robót.
Bez wątpienia na każdym placu budowy, gdzie realizowane są prace ziemne, potrzebne będą wywrotki i samochody ciężarowe. Będą one odpowiedzialne za transportu urobku, kruszywa lub innych materiałów budowlanych. Na mniejszych placach budowy konieczne może okazać się zastosowanie ciągników z przyczepami, które przejmą na siebie zadania dedykowane wywrotkom. Z kolei w sytuacji, kiedy na placu budowy konieczne będzie rozprowadzenie materiału po terenie lub formowanie nasypów czy skarp warto zastosować spycharki.
Jak dobrać odpowiednie maszyny?
Przy wyborze maszyn do korytowania i utwardzania terenu warto wziąć pod uwagę kilka czynników, które odnoszą się do zakresu prac i warunków technicznych. Duże place budowy będą najprawdopodobniej wymagać zastosowania koparek gąsienicowych i walców wibracyjnych. Z kolei na mniejszych placach budowy wystarczą mniejsze koparki i zagęszczarki. Znaczenie przy wyborze sprzętu będzie miał rodzaj gruntu. W przypadku twardego lub kamienistego podłoża zaleca się stosowanie cięższych maszyn o większej mocy.
Warto także zawczasu sprawdzić dostępność terenu. Jeśli plac budowy charakteryzuje się utrudnionym dojazdem, warto rozważyć użycie mniejszych, kompaktowych maszyn. I podsumowując należy dobierać sprzęt do zaplanowanych zadań. W ten sposób skróci się czas prac i jednocześnie ograniczy koszty użycia i wynajmu.