Dla konstruktora, który je tworzy to nie tylko forma i funkcja jaką pełnią. To tak samo ważny artyzm łączenia różnych wzorów i linii przystosowanych lub wyróżniających się z danego środowiska. Co więcej, pod słowem architektura kryje się cały otaczający nas świat, zbudowany z mniejszych lub też większych klocków, które każdego dnia wykorzystywane są przez masę ludzi. To wszystkie sfery życia, którymi się posługujemy - to architektura modernizmu, na którą składa się technologia, budownictwo, filozofia i literatura.
Coraz częściej popularna jest tendencja w zamiłowaniu tą formą sztuki, która poprzez bryłę rozumie nowoczesne konstrukcje wykreowane w oparciu o wszechstronny wachlarz funkcji. Architektura modernizmu, która na przestrzeni wieków kształtowała swój wizerunek, zaznaczając za każdym razem kluczową wartość formy, funkcji i konstrukcji już zawsze będzie jedną z kluczowych podstaw budownictwa.
Powszechnie wiadomo, że architektura modernistyczna to kreowanie i wznoszenie obiektów, takich, które będą pełnić określoną funkcję i nadawać się do codziennego użytku. Poprzez ten rodzaj architektury większość z nas rozumie proste bloki mieszkalne, ogromne prostokątne i kwadratowe fabryki, wiszące mosty, hale i nowoczesne biurowce.
Jednak architektura, która bezapelacyjnie tworzy naszą codzienność to nie tylko cztery ściany budynku, ogromne okna i równo wyprofilowane schody. To mówiąc językiem tych, którzy ją tworzą - perfekcyjna forma, która dzięki myśli i wyobraźni przybiera realne kształty i służy nam na co dzień, zachowują oprócz przydatności określony obraz. Trafnym jest stwierdzenie, że architektura modernizmu to inżynierska, ciężka praca, która niestety przez wielu jest niedoceniana i uważana jest za zbyt trywialną. Nie brakuje też tych, którzy gardzą prostotą zarzucając jej brak pomysłu i innowacji. A miłują to co dziwne, bezkształtne i coraz bardziej mało użyteczne.
Na szczęście architektura modernistyczna potrafi obronić się sama i ta, która jest harmonią estetyki i funkcjonalności zawsze zostanie dostrzeżona i doceniona przez odbiorców.
Polacy od wieków odciskali swoje piętno w światowej architekturze. Choć ich nazwiska często pozostają mniej znane, dokonania rodaków można znaleźć na wszystkich kontynentach. Dzięki talentowi i innowacyjności tworzyli budowle, które zachwycają po dziś dzień. W artykule przedstawimy sylwetki polskich architektów i inżynierów, których prace wpisały się w historię światowego dziedzictwa.