Rozdzielnica elektryczna służy do rozdzielania, przetwarzania i przesyłania energii elektrycznej. Rozdzielnice stosowane są zarówno w domach jednorodzinnych, jak i dużych zakładach przemysłowych, przy czym ich wyposażenie zależy od specyfiki instalacji. Jak zbudowana jest rozdzielnica i na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?

Data dodania: 2024-10-29

Wyświetleń: 52

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Rozdzielnica elektryczna - wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest i z czego składa się rozdzielnica elektryczna?

Rozdzielnica to zespół komponentów elektrycznych, które zostały umieszczone we wspólnej obudowie. W zależności od zastosowanego wyposażenia rozdzielnica może pełnić różne funkcje w instalacji, jednak jej najważniejszym zadaniem jest bezpieczne rozdzielanie i przesyłanie energii elektrycznej do poszczególnych części budynku.

Podstawowe wyposażenie rozdzielnicy elektrycznej to:

  • wyłącznik służący do przerywania i łączenia obwodów elektrycznych;
  • komponenty zapewniające ochronę przed porażeniem: bezpieczniki, wyłączniki różnicowoprądowe;
  • komponenty zabezpieczające instalację przed uszkodzeniem: wyłączniki nadprądowe, ograniczniki przepięć;
  • elementy służące do czynności pomiarowych: przekładniki prądowe, przekładniki napięciowe, liczniki zużycia energii;
  • sterowniki PLC i regulatory do zarządzania automatyką budynkową.

Na czym polega prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych?

Prefabrykacja to dostosowanie rozdzielnicy do wytycznych inwestora. Wykonawca musi najpierw przygotować projekt rozdzielnicy, uwzględniając potrzeby klienta oraz charakterystykę instalacji elektrycznej. Po zaakceptowaniu projektu przez inwestora instalator przystępuje do wykonania rozdzielnicy. Następnie przywozi rozdzielnicę do klienta i montuje ją w wyznaczonym miejscu. Prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych obejmuje również uruchomienie rozdzielnicy i przeprowadzenie pomiarów elektrycznych. Wykonawca powinien też przekazać inwestorowi dokumentację i przeszkolić użytkowników w obsłudze urządzenia.

Jakie są rodzaje rozdzielnic?

Rozdzielnice różnią się pod względem obsługiwanego napięcia znamionowego. Mamy zatem rozdzielnice niskiego napięcia (do 1 kV), rozdzielnice średniego napięcia (do 100 kV), rozdzielnice wysokiego napięcia (do 220 kV) i rozdzielnice najwyższych napięć (od 220 kV). Nie jest to jednak jedyne kryterium, ponieważ rozdzielnice można podzielić również ze względu na budowę. Można tutaj wyróżnić:

  • rozdzielnice tablicowe stosowane w budynkach mieszkalnych i lokalach usługowych;
  • rozdzielnice skrzynkowe przeznaczone z reguły do zakładów przemysłowych;
  • rozdzielnice szafowe (wolnostojące i przyścienne) montowane w dużych zakładach przemysłowych i obiektach infrastruktury.

Prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych może dotyczyć urządzeń różnego typu, przeznaczonych zarówno do budynków mieszkalnych, jak i obiektów wielkopowierzchniowych (magazynów, zakładów produkcyjnych, hoteli, sklepów).

Jak zamontować rozdzielnicę elektryczną?

Rozdzielnice przeznaczone do montażu ściennego można zamontować natynkowo (na zewnątrz ściany) lub podtynkowo (w otworze wykutym w ścianie). Druga opcja jest bardziej estetyczna, jednak trudniejsza do wykonania. Ze względów bezpieczeństwa rozdzielnica nie może znajdować się w miejscu narażonym na wilgoć i w pobliżu rur gazowych. Jednocześnie powinno to być miejsce łatwo dostępne, aby użytkownicy mogli korzystać ze znajdujących się we wnętrzu przełączników. Nie należy umieszczać rozdzielnicy nad schodami, w kącie pomieszczenia, ani zbyt wysoko.

Kto może wykonać rozdzielnicę na zamówienie?

Prefabrykacja rozdzielnic elektrycznych to zadanie dla inżyniera elektryka oraz elektryków posiadających uprawnienia do wykonywania pomiarów elektrycznych. Specjaliści wykonają rozdzielnicę według indywidualnych wytycznych, przeprowadzą montaż wraz z uruchomieniem, a także pokażą, jak korzystać z urządzenia. Profesjonalne firmy zapewnią także gwarancję na swoje usługi oraz zaoferują serwis rozdzielnic.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena