Przestoje w produkcji mogą być spowodowane różnymi czynnikami, przy czym jedną z najczęstszych przyczyn jest awaria maszyn niezbędnych w procesie technologicznym. Każde przedsiębiorstwo dąży w tej sytuacji do wznowienia pracy w jak najkrótszym czasie. Dłuższy przestój ma bowiem niekorzystny wpływ na rentowność i wizerunek firmy.

Data dodania: 2025-07-17

Wyświetleń: 35

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego przestój w produkcji jest niepożądany?

Co może doprowadzić do przestoju w produkcji?

Przestoje technologiczne często są pokłosiem awarii maszyn, które są kluczowe dla procesu produkcji lub przetwarzania. Możliwych przyczyn jest jednak znacznie więcej. W niewielkich zakładach produkcyjnych przestój może wynikać z absencji pracowników (w dużych firmach łatwiej znaleźć zastępstwo za nieobecnego pracownika). Ciągłość produkcji jest również zagrożona przez problemy z dostawą materiałów lub ich utratę (np. wskutek niewłaściwego przechowywania).

Inne możliwe przyczyny przestojów technologicznych:

  • przerwy w dostawie energii elektrycznej,
  • awarie instalacji (np. chłodniczych, elektrycznych),
  • trudne warunki atmosferyczne, 
  • zniszczenie budynku (np. przez powódź),
  • strajk pracowników,
  • tymczasowe zamknięcie zakładu (np. ze względu na rażące naruszenie przepisów BHP),
  • kryzys finansowy firmy.

Niezależnie jednak od przyczyny, nieplanowane przestoje w produkcji wymagają szybkiej interwencji, ponieważ generują wysokie koszty i mogą mieć zły wpływ na relacje firmy z klientami.

Jakie są negatywne skutki przestoju w produkcji?

Czasami przestoje technologiczne są celowym działaniem firmy, np. ze względu na słaby popyt wynikający z sezonowości produktu. Nie da się jednak ukryć, że przerwanie ciągłości produkcji skutkuje niepożądanymi konsekwencjami.

Obniżenie wydajności produkcji

Każdy przestój (także ten planowany) to strata czasu dla zakładu produkcyjnego.  Mniejsza liczba wyprodukowanych dóbr przekłada się na niższy zysk ze sprzedaży, co bezpośrednio obniża rentowność przedsiębiorstwa. Straty finansowe wynikające z obniżenia wydajności produkcji można zrekompensować wyższymi cenami, jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na warunki umów z kontrahentami.

Dodatkowe koszty

Przestoje w produkcji często wiążą się z dodatkowymi kosztami. W przypadku awarii maszyny trzeba liczyć się z kosztem naprawy lub wymiany sprzętu, a w wielu przypadkach również z kosztem wypożyczenia zaplecza technologicznego. Zdarza się, że przedsiębiorstwo musi zapłacić karę umowną za niewywiązanie się ze zobowiązań wobec kontrahenta. W dodatku maszyny na siebie nie zarabiają, a mimo to przedsiębiorca musi ponosić koszty związane z prowadzeniem działalności (w tym m.in. koszty kredytów zaciągniętych na sprzęt).

Osłabienie wizerunku firmy

Przestoje produkcyjne są niepożądane również ze względu na relacje z kontrahentami. Odbiorcy muszą dłużej czekać na zrealizowanie swojego zamówienia, co rodzi pytania o sens dalszej współpracy. Firma, która ma problem z dostarczeniem określonej liczby produktów, sprawia wrażenie niewydajnej i problematycznej. Przestoje w produkcji mogą również skutkować obniżeniem jakości produktów (np. przez pośpiech w celu nadrobienia strat) oraz wyższymi cenami. Obie sytuacje mogą skłaniać klientów do wyboru produktów innej marki.

Czy przestojów produkcyjnych można uniknąć?

Przerwanie ciągłości produkcji mogą wiązać się ze znacznymi stratami finansowymi dla firmy, szczególnie jeżeli przestój się przedłuża i w grę wchodzą kary umowne. Takim problemom można jednak przeciwdziałać. Warto między innymi dbać o okresowe przeglądy sprzętu i instalacji niezbędnych w procesie technologicznym. Ponadto przedsiębiorstwo powinno przestrzegać zasad BHP i przeprowadzać regularne szkolenia pracowników w tym zakresie. Bardzo ważną kwestią jest również zapewnienie ciągłości dostaw surowców, m.in. przez otwarcie magazynu buforowego.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena