Deweloperzy znają się na swoim fachu, prawda? I nigdy by nie sprzedawali mieszkania niezgodnego z projektem? Prawdopodobnie wiesz, że nie – niedoróbki zdarzają się zaskakująco często, a jeśli odbierzesz takie mieszkanie, to kto wie, jakie problemy na Ciebie czekają. Oto 5 powodów, dla których nie powinieneś odbierać mieszkania sam!

Data dodania: 2021-08-07

Wyświetleń: 330

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Dlaczego nie powinieneś odbierać mieszkania sam? 5 ważnych powodów!

Normy normami, a życie życiem

Budownictwo korzysta z naprawdę wielu norm dotyczących praktycznie każdego aspektu technicznego i formalnego. Nie znasz ich – w końcu nie musisz. I jak z normami w każdej branży, sporą część z nich można zignorować, niewiele przy tym tracąc. Problem polega na tym, że jeśli norm nie znasz, to nie wiesz, które są spełnione, którym uchybiono, a które w ogóle nie zostały spełnione i nie wiesz, jakie będą tego konsekwencje. Dlatego odbiór mieszkania Wrocław warto przeprowadzić z inżynierem, który ma odpowiednią wiedzę.

Nie chodzi nawet o to, że drobne odstępstwo od normy i od razu dach spadnie Ci na głowę. Ale pamiętaj – płacisz za mieszkanie naprawdę grube pieniądze, więc na pewno chcesz, żeby każda złotówka była wydana rozsądnie. Poza tym, rzadko bo rzadko, ale zdarza się, że niezachowanie normy faktycznie może doprowadzić do tragedii. Strata pieniędzy będzie wtedy najmniejszym problemem.

A skoro już o pieniądzach mowa

Nie każde odstępstwo od projektu to od razu czerwona flaga i znak, że należy odstąpić od umowy. Zdecydowanie częściej znalezienie niezgodności pozwala po prostu odrobinę zejść z ceny. Ile? Różnice nie są wielkie, bo deweloperzy wiedzą, że mieszkania sprzedają się świetnie, nawet jeśli nie są tak dobre, jak zakładał projekt, ale trochę można zawsze z ceny urwać.

Podstawą do negocjacji nie może jednak być „nie podoba mi się”, tylko wynik konkretnego pomiaru, a jak się pewnie domyślasz, są odpowiednie normy, które precyzują, co i w jaki sposób się mierzy. I to drugi powód, dla którego lepiej umawiać się na odbiory mieszkań Wrocław z inżynierem, który takie pomiary wykona.

Po prostu nieuczciwy deweloper

Deweloperzy nie mają ostatnio dobrej prasy i oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że spora część z nich pracuje uczciwie, a tylko parę firm psuje opinię całej branży. A jednak raczej nie jesteś pewnie skłonny do obdarzenia swojego dewelopera większym kredytem zaufania. Nawet jeśli tylko jedno mieszkanie na sto miałoby być niezgodne z projektem (a jest takich więcej), nie chcesz, żeby to było właśnie Twoje.

Odbiory techniczne mieszkań przeprowadzane z inżynierami pozwalają po prostu zabezpieczyć się na wypadek braku uczciwości po stronie dewelopera. Koszt takiej konsultacji jest stosunkowo niewielki, a straty, jakie możesz ponieść, jeśli deweloper Cię oszuka, mogą być dwa rzędy wielkości większe.

Przygotowania do remontu

To nie będzie miłe, ale i tak powiemy: każde mieszkanie prędzej czy później będzie wymagało remontu. Im większe niezgodności z normami, tym szybciej to nastąpi, ale generalnie możesz zgodzić się na zakup mieszkania w dowolnym stanie. Odbiór techniczny mieszkania przeprowadzony z udziałem specjalisty pozwala jednak od razu oszacować zgrubne koszty. Dzięki temu po prostu wiesz, na co się przygotować i masz sensowne argumenty, żeby na ich podstawie podjąć decyzję o zakupie lub odstąpieniu od umowy.

Inna sprawa, że tutaj znowu wracamy do kwestii norm – może się okazać, że wykonawcy tak bardzo je zlekceważyli, że remont powinien odbyć się jeszcze przed wprowadzeniem się do mieszkania. Nadal – to Twoja decyzja, ale dzięki informacjom od specjalisty przynajmniej wiesz, co Cię czeka.

Argument koronny: bo dlaczego nie?

Przy znacznie bardziej błahych decyzjach szukasz wsparcia: zanim pojedziesz na wakacje, sprawdzasz opinie o hotelach, przy zakupie używanego auta jedziesz do diagnosty. Przy zakupie mieszkania masz do stracenia dużo, dużo więcej, a odbiór techniczny mieszkania z inżynierem we Wrocławiu to wcale nie jest duży wydatek. Wydaje się więc, że nie ma żadnego sensownego argumentu, żeby z tej okazji nie skorzystać. W najgorszym – a właściwie najlepszym – przypadku, usłyszysz, że wszystko jest w porządku, co będzie oznaczało, że mogłeś nie wydawać pieniędzy, które przy koszcie zakupu mieszkania i tak stanowią niezauważalną kroplę w morzu.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena