Młodzi ludzie często czują, że muszą zamieszkać osobno, z dala od rodziców. Z tego powodu decydują się na mieszkania na nowo wybudowanych osiedlach, które albo jeszcze nie zostały ukończone, albo wciąż pachną nowością. 

Data dodania: 2021-02-20

Wyświetleń: 598

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Odbiór mieszkania - nie taki łatwy, jak się wydaje

Młodzi ludzie często czują, że muszą zamieszkać osobno, z dala od rodziców. Z tego powodu decydują się na mieszkania na nowo wybudowanych osiedlach, które albo jeszcze nie zostały ukończone, albo wciąż pachną nowością. Jeśli mieszkanie nie zostało jeszcze ukończone, z pewnością świeżo upieczonych właścicieli czeka w przyszłości odbiór. Warto wiedzieć więc, na co zwrócić uwagę.

  1. Czym są odbiory mieszkań?
  2. Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?
  3. Czy warto zlecić odbiór wyspecjalizowanej firmie?

Czym są odbiory mieszkań?

Odbiór mieszkania lub domu od dewelopera to proces regulowany przez polskie prawo. Kupno mieszkania rozpoczyna się zazwyczaj umową deweloperską, w czasie której zazwyczaj to konkretne mieszkanie nie jest jeszcze ukończone i gotowe do mieszkania. Nabywca, podpisując taką umowę, jasno i wyraźnie zobowiązuje się do kupienia mieszkania zanim go zobaczy na własne oczy. Z tego względu tak ważne jest, by po ukończeniu inwestycji, w której znajduje się zakupione mieszkanie, nastąpił tzw. odbiór mieszkania. Jest to moment, w którym nabywca pierwszy raz może zobaczyć dużo wcześniej zakupione lokum. Ustawa deweloperska jasno mówi, że odbiór mieszkania powinien zostać poprzedzony przeniesieniem własności lokalu na nabywcę.

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

Wiele osób, które w niedalekich planach mają odbiory mieszkań, zastanawia się, na co dokładnie zwrócić uwagę w tym konkretnym momencie. Przede wszystkim nabywca powinien dokładnie sprawdzić metraż mieszkania oraz jego zgodność z umową. Warto zwrócić uwagę na ściany i fakt, czy pojawiły się na nie nieestetyczne rysy, pęknięcia czy nierówności. Stan okien i drzwi to równie ważne zagadnienie. Nabywca powinien dokładnie sprawdzić, czy wszystkie elementy bez większego problemu zamykają się i otwierają. Stan podłóg to kolejna kwestia do sprawdzenia, podobnie jak ilość gniazdek, wyposażenie, na jakie deweloper umawiał się z nabywcą oraz wszelka dokumentacja dotycząca nieruchomości.

Czy warto zlecić odbiór wyspecjalizowanej firmie?

Obecnie na rynku znajdują się wyspecjalizowane firmy, z ogromnym doświadczeniem i potrzebną wiedzą, które mogą pomóc podczas odbioru mieszkania. Odbiory mieszkań wymagają rzetelnej wiedzy oraz biegłości w kwestii formalności. Dzięki wiedzy i zdobytemu doświadczeniu, fachowcy mogą dostrzec znacznie więcej ewentualnych wad czy usterek od nabywcy. Wiele firm oferuje również badania termowizyjne, które w przyszłości mogą znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Powierzenie odbioru mieszkania firmie to wydatek rzędu kilkuset złotych, jednak na dłuższą metę może się naprawdę opłacić.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena