Podobno najpewniejsze jest inwestowanie w złoto lub w nieruchomości. Jednak, w każdym z tych przypadków należy zachować czujność i inwestować umiejętnie i świadomie. O czym warto pamiętać i w jakie typy nieruchomości powinniśmy inwestować?

Data dodania: 2013-12-09

Wyświetleń: 1085

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obecny czas wydaje się doskonałą okazją do inwestowania w mieszkania pod wynajem. Spadek zdolności kredytowej Polaków, prawdopodobnie sprawi, że w najbliższym czasie, wynajem powinien stać się częstszy od kupna. Do tego, utrzymujące się niskie stopy procentowe oznaczają niższe raty kredytu i konkurencyjność względem lokat bankowych, gdyż te są teraz mało konkurencyjne. Wielu specjalistów twierdzi, że najlepiej jest inwestować w nieruchomości znajdujące się  w dużych miastach (Wrocław, Poznań, Warszawa), największy popyt jest na te dwupokojowe, o tradycyjnym rozkładzie,  nie większe niż 60 mkw. Rentowność najmu tego typu mieszkań wynosi około 5 do 6 procent w skali roku, jednak wartość nieruchomości może wzrosnąć. Warto jednak uważać na tzw. okazje czyli nieruchomości z rynku wtórnego, wykonane w starym wielkopłytowym budownictwie. Ich wartość z roku na rok spada, a ceny na rynku pierwotnym są bardzo konkurencyjne. Minusem tego typu inwestycji jest jednak to, że nigdy nie mamy pewności co do płynności najmu i tego, że lokatorzy nie zdewastują naszego lokalu.

Inwestowanie w grunty rolne także wydaje się dobrym pomysłem, a ich ogromna zaletą jest to, że koszt ich utrzymania jest niewielki. Często wiąże się to jednak z koniecznością zamrożenia kapitału na co najmniej 2 lata. Wielu specjalistów twierdzi, że przy odrobinie umiejętności, inwestycja w takie grunty wydaje się doskonałym wyjściem, tym bardziej, że to jedyny rodzaj nieruchomości, który od pięciu lat nie odnotował spadków swojej wartości. Tutaj jednak należy mieć dużą wiedzę prawną i inwestorską, aby umiejętnie obracać tymi gruntami i rozważyć ich przekształcenie w działki budowlane. Przy umiejętnym obracaniu tego typu nieruchomościami można osiągnąć naprawdę duże zyski, jednak należy uważać na wszelkie kruczki prawne i rozegrać to bardzo świadomie i umiejętnie. Dobrą prognozą tego typu inwestycji są także zmiany prawne, przewidywane na rok 2016, które mogą sprawić, że tego typu inwestycje przyniosą jeszcze wyższą stopę zwrotu.

Coraz większą popularnością cieszy się także inwestowanie w hale i magazyny. Często ich zakup wiąże się z dużym wydatkiem, jednak zysk, jaki można osiągnąć, jest znacznie niższy niż przy najmie pojedynczych mieszkań. Do tego, zazwyczaj najemca korzysta z lokalu długoterminowo i jest mniej uciążliwy od najemców mieszkań (a lokal wymaga mniejszego nakładu finansowego w naprawy i konserwacje). Tutaj jednak bardzo istotne jest to, aby wybrać odpowiednią lokalizację. Najlepszą inwestycją będą hale położone w dużych parkach technologicznych lub też powierzchnie położone na obrzeżach dużych miast – najlepiej przy głównych drogach krajowych. Dużym atutem danej nieruchomości jest także powiązanie z transportem kolejowym i dobre skomunikowanie z największymi szlakami transportowymi.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena