Kupując nieodmiennie modne, praktyczne i wygodne koszulki typu T-shirt, warto dokonać właściwego wyboru, szczególnie w zakresie jakości i trwałości wyrobu, oto kula wskazówek.

Data dodania: 2015-03-08

Wyświetleń: 1196

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Dość szeroko rozpowszechnił się ostatnio mit, że im większa będzie gramatura tkaniny T-shirtu, tym będzie on bardziej wytrzymały i trwały. A faktycznie gramatura określa nam jedynie ciężar i grubość  bawełny, z której uszyto koszulkę. Jednak samo to zupełnie o niczym jeszcze nie przesądza, nie decyduje, czy koszulka o gramaturze np. 200 g będzie wytrzymalsza od tej o gramaturze 150 g.

T-shirty o mniejszej gramaturze będą cieńsze, ale też bardziej przewiewne, a o wyższej – grubsze, cięższe i bardziej mięsiste. Ważniejsze od samej gramatury będzie z pewnością przewidywane przeznaczenie koszulki, pora roku, w jakiej będziemy ją chcieli użytkować czy też sposób jej noszenia (jako bieliznę, ocieplenie czy zewnętrzną odzież).

Na jakość T-shirtu mają wpływ takie czynniki jak:

  • Krój koszulki – warto w nim zwrócić szczególną uwagę na to, czy rękawy są wszywane po łuku. Przy wszywaniu ich w linii prostej, T-shirt niestety gorzej się będzie układał,
  • Rodzaj przędzy bawełnianej – koszulki z czesanej bawełny typu Ring Spun są znacznie lepszej jakości, niż te z przędzy typu Open End. Ring Spun są gładsze, odporne na kurczenie, wycieranie, a przez to są trwalsze i bardziej nadające się np do nadruków czy innych form zdobienia. Przędza Ring Spun tworzona jest poprzez ciągłe walcowanie i stopniowe przerzedzanie włókien. Jej wytwarzanie trwa około 5 razy dłużej niż Open End, za to uzyskany surowiec jest bardziej miękki i znacznie mocniejszy. Jeśli chcemy mieć pożytek z kupowanej koszulki na dłużej, unikajmy tanich koszulek z gorszej przędzy typu Open End.
  • Rodzaj szwów – przeszycia powinny być w T-shirtach dość mocno zagęszczone, inaczej, spojenia materiału będą mało trwałe  i słabo zespalające. Szycie może być wykonane albo nićmi, albo przędzą. Nici mają strukturę skręcaną i są dużo trwalsze, mocniejsze. Przędza nie jest skręcana i znacznie szybciej ulega przecieraniu.
  • Konstrukcja i wszycie ściągacza – koszulki mogą mieć odmienne sposoby przyszycia i konstrukcji ściągacza. Najlepiej sprawdzają się jednak przeszycia podwójne. Warto zwrócić uwagę, czy doszycie ściągacza ma ścieg widoczny na górze i na dole części doszywanej. Zszywanie poszczególnych części samego ściągacza (dla uzyskania odpowiedniej długości) powinno być takie, żeby łączenia boczne nie były widoczne. W innym wypadku – wykończenie T-shirtu niezbyt ładnie układa się na sylwetce.
  • Sposób barwienia ma z pewnością istotne znaczenie. Np. ten sam zwykły czarny kolor wygląda dużo lepiej przy dobrym barwieniu, niż przy słabych barwnikach. Warto zwracać uwagę na głęboki, nasycony kolor wybieranej koszulki.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena