Moda może dotyczyć praktycznie każdej dziedziny życia. Jeśli chodzi o kwestię ubioru, to moda jest tu uznawana za potrzebę dopasowania się do innych ludzi. Podświadomie chcemy być podobni i wkładać na siebie ubrania, które spodobają się zarówno nam, jak i ludziom, którzy będą nas widzieli.

Data dodania: 2011-01-07

Wyświetleń: 6054

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jako zaspokojenie potrzeby przynależności, identyfikacji z grupą społeczną czy uznania moda idealnie spełnia swoje zadanie. Kiedy widzimy, że ktoś zwraca uwagę na nasz strój jesteśmy pewniejsi siebie. Kreowane trendy często są utożsamiane z dobrym smakiem, elegancją. Mimo tego, nie każdy modny strój jest elegancki. Poza tym, niektórzy ludzie wolą pozostać oryginalni. Świadomie wybijają się ponad tłum zakładając coś ekstrawaganckiego, wychodzącego poza obowiązujące trendy.

Atutem mody jest pozytywne oddziaływanie na naszą psychikę. Zadowolenie, jakie czujemy dobrze się ubierając potrafi podnieść nas na duchu w wielu przypadkach. Jeszcze jedną funkcją i jednocześnie zaletą mody jest określanie standardów obowiązujących w pewnych sytuacjach. Na przykład wiemy, jak powinniśmy ubrać się na ważne spotkanie i jak wykonać odpowiedni do sytuacji makijaż oczu.  Moda łączy się tu z ustalonymi normami społecznymi nakazującymi elegancję i stosowność. Niestety, jak większość rzeczy moda ma również swoje negatywne strony. Największym niebezpieczeństwem jest wykluczenie społeczne. W niektórych kręgach może ono być powodowane zbyt wielkim przywiązaniem do trendów z wybiegów. Zdarza się, że pewne osoby wywyższają się ze względu na posiadanie lepszego ubrania. Markowe ubrania bywają cenione bardziej, niż wewnętrzne cechy człowieka. Takie podejście jest bardzo niesprawiedliwe i raniące dla tych, którzy z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na podążanie za trendami uznawanymi w kwestiach odzieżowych.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena