Żadna budowa nie może obejść się bez energii elektrycznej - zasilania potrzebują m.in. betoniarki, wiertarki, młoty udarowe, spawarki, a także reflektory, które umożliwią kontynuowanie prac po zmroku. Skąd wziąć prąd? Istnieje kilka rozwiązań na zasilanie placu budowy - które jest najlepsze?

Data dodania: 2024-03-18

Wyświetleń: 168

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zasilić plac budowy?

Agregat prądotwórczy - wady i zalety

Agregat prądotwórczy to najprostsze rozwiązanie. Wystarczy kupić generator o odpowiedniej mocy, wlać paliwo (benzynę, olej napędowy), włączyć agregat i podłączyć odbiorniki energii elektrycznej. Agregat można wypożyczyć, przy czym wynajmowanie nie zawsze jest bardziej opłacalne niż zakup własnego urządzenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że generator może nie obsłużyć wszystkich urządzeń, w tym np. agregatu tynkarskiego. Poza tym agregat wymaga regularnego uzupełniania paliwa i czasami może odmówić posłuszeństwa, np. ze względu na zbyt duże obciążenie lub uszkodzenie podzespołów. W dodatku takie urządzenie generuje hałas, który może przeszkadzać pracownikom na budowie i sąsiadom.

Podpięcie do gniazda siłowego z sąsiedniego domu

Czy zasilanie placu budowy prądem z domu obok to dobry pomysł? Teoretycznie wystarczy poprosić sąsiada o udostępnienie gniazda siłowego, podłączyć przedłużacz bębnowy i można już korzystać z energii elektrycznej. Jednak również takie rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ:

  • trzeba regularnie rozliczać się z sąsiadem za zużytą energię, co może prowadzić do nieporozumień w przypadku braku dodatkowego licznika;
  • sąsiad może otrzymywać wyższe rachunki za prąd także po zakończeniu budowy, ponieważ dystrybutor energii uwzględni w rozliczeniach zwiększone zużycie prądu (w przypadku rachunków prognozowanych);
  • możliwa jest nagła utrata zasilania np. z powodu wyjazdu sąsiada czy awarii instalacji w jego domu;
  • zasilanie placu budowy „pożyczonym” prądem jest nielegalne, więc można narazić siebie i sąsiada na problemy z prawem.

Prąd na budowie z przyłącza tymczasowego

Plac budowy można zasilać prądem z sieci elektroenergetycznej za pomocą przyłącza tymczasowego. Cała procedura zajmuje do kilku tygodni, więc jest to dobre rozwiązanie, gdy do rozpoczęcia budowy zostało niewiele czasu. Jak uzyskać zasilanie placu budowy przyłączem tymczasowym? Inwestor musi wystąpić do dystrybutora energii z wnioskiem o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej (druk dla placu budowy). Należy również zatrudnić firmę elektryczną, która pomoże w przeprowadzeniu formalności oraz zajmie się wykonaniem instalacji. Na koniec dystrybutor musi podłączyć przyłącze do sieci elektroenergetycznej.

Zasilanie placu budowy przyłączem docelowym

Przyłącze docelowe to najwygodniejsze rozwiązanie, ponieważ po zakończeniu budowy nie trzeba go likwidować ani dwa razy przechodzić przez te same formalności. Jednak taka procedura może zająć nawet kilkanaście miesięcy, dlatego z przyłącza docelowego korzystają głównie ci inwestorzy, którym nie spieszy się z rozpoczęciem budowy. Żeby pozyskać prąd w ten sposób, należy złożyć wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, a następnie podpisać umowę z dostawcą prądu. Gdy zakład energetyczny zamontuje tablicę licznikową, elektryk będzie mógł podłączyć rozdzielnicę budowlaną, a docelowo cały budynek.

Prąd budowlany z sieci elektroenergetycznej - ważne informacje

Podłączenie do sieci elektroenergetycznej to najlepszy sposób na zasilanie placu budowy, ponieważ nie wiąże się z ograniczeniami ani nie generuje problemów. Jednak żeby korzystać z przyłącza, należy dopełnić wszystkich formalności i dostarczyć wymagane przez dystrybutora dokumenty, np. tytuł prawny nieruchomości, plan zabudowy, decyzje administracyjne (np. pozwolenie na budowę lub zgłoszenie).

Po otrzymaniu zawiadomienia o zakończeniu budowy (częściowym lub całkowitym) lub dokumentu zezwalającego na użytkowanie obiektu można zmienić taryfę z budowlanej (C11) na taryfę dla gospodarstwa domowego (G11). W przypadku zasilania tymczasowego wiąże się to z ponownym przejściem całej procedury, dlatego wniosek o zasilanie docelowe warto złożyć równolegle z wnioskiem o przyłącze tymczasowe.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena