Jeśli wybieramy śruby kierujemy się ich przeznaczeniem i budową oraz wielkością. Ważny jest dla nas gwint, grubość i długość śruby, łeb oraz klasa wytrzymałości.

Data dodania: 2010-04-07

Wyświetleń: 6913

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

O tym jaki łeb ma śruba decyduje norma według której została wykonana. Najczęściej stosuje się normy polskie i międzynarodową DIN, przy czym z racji tego że ta druga jest łatwiejsza do zapamiętania jest chętniej używana. Dla przykładu śruby normy DIN 933 i DIN 931 to śruby z łbem sześciokątnym a śruby DIN 603 mają łeb grzybkowy. Śruby DIN 912 mają łeb walcowany i wgłębienie imbusowe. W przypadku śrub DIN 933 i DIN 931 norma ta określa również długość gwintu. W pierwszym przypadku jest to śruba z pełnym gwintem, a drugim z gwintem na części.

Grubość śruby wyraża 'M'. I tak śruba DIN 933 M10x100 to śruba z łbem sześciokątnym z gwintem na całej długości, o grubości 10mm i długości 100mm.

Długość śruby wyrażana jest domyślnie w milimetrach, dlatego jeśli chcemy kupić śrubę dziesięcio centymetrową musimy wyraźnie powiedzieć że to jest 10 centrymetrów. Śruby mają wielkość od 8mm do 260mm, w zależnośći od grubości i kształtu. Z pełym gwintem spotykamy śruby do 100mm, a te dłuższe mają już standardowo gwint na części.

Ostatnim atrybutem śruby jest jej klasa wytrzymałości. Spośród wielu klas najczęściej spotyka się śruby w klasie 5.8 i 8.8. Te wyższych klas (<10) są śrubami wysokospecjalistycznymi. Oznaczenie klasy śruby można znaleźć na jej łbie, dlatego warto przed zakupem sprawdzić czy dostaje się odpowiedni produkt. Ogólnie rzecz biorąc im klasa wyższa tym śruba twardsza, a więc i trwalsza. Jest to szczególnie ważne gdy chcemy zastosować śrubę do mocowań narażonych na naprężenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena