Parapet zewnętrzny to jeden z niezbędnych elementów elewacji. Stanowi dopełnienie okna, ale przede wszystkim chroni ściany przed zaleganiem się wilgoci. Stalowe, aluminiowe czy drewniane? Wybór odpowiedniego modelu zależy od naszych indywidualnych preferencji. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Data dodania: 2015-07-10

Wyświetleń: 1147

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki parapet zewnętrzny wybrać?

Głównym kryterium stanowi solidny materiał. Parapet jest narażony na zmienną pogodę – niskie temperatury, mróz czy intensywne odpady deszczu. By mógł przetrwać klika lat warto wybrać materiał nienasiąkliwy, odporny na zmienną aurę, jak i zaplamienia. Oferta producentów jest naprawdę bogata – oprócz standardowych parapetów tradycyjnych, czyli wykonanych z blachy znajdziemy te z PVC, płytek klinkierowych czy nawet kamienia naturalnego. Pamiętajmy o tym, że im bardziej szlachetny materiał, tym cena parapetu idzie w górę.

Wybierając parapet zwróćmy uwagę na inne elementy elewacji – z czego wykonana jest stolarka okienna, jak wygląda dach czy jak prezentuje się elewacja. Jeśli elewacją zdobią płytki imitujące kamień warto zastosować materiał o podobnej stylistyce. Blaszane parapety mogą popsuć efekt końcowy. Jeśli zależy nam na spójnej kompozycji wybierzmy parapety z podobnych materiałów.

Najpopularniejsze są parapety stalowe. Decyduje o tym nie tylko dość niska cena czy szeroki wybór modeli, ale przede wszystkim właściwości materiału. Stalowy produkt jest pokryty powłoką, która sprawia, że zachowa swoje walory estetyczne przez kilka lat, będąc chroniony przed wilgocią czy rdzą. Zarysowanie jego warstwy może sprawić, że niestety wilgoć dostanie się do środka. Parapety znajdziemy w wielu barwach, dlatego z łatwością dobierzemy kolor do charakteru elewacji.

Parapety wykonane z PVC są tanie, a także świetnie współgrają ze stolarką okienną wykonaną z tworzyw sztucznych, tworząc komplet. Łatwo utrzymamy je w czystości, a materiał jest zabezpieczony przed korozją.

Wśród materiałów budowlanych znajdziemy także parapety wykonane z aluminium. Dzięki malowaniu proszkowemu są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję.

Do drewnianych okien najlepsze będą parapety wykonane z tego samego materiału. Naturalny surowiec pięknie się prezentuje, jednak by utrzymać jego stan  musimy cyklicznie wykonywać zabiegi konserwujące. Dzięki temu drewno zachowa połysk, ale także będzie odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Do wykonania klinkierowych parapetów służą ceramiczne płytki klinkierowe lub gres. Rozwiązanie jest bardzo efektowne, jednak fugi mogą się szybko brudzić i niszczyć. Jedne z najtrwalszych to parapety kamienne, które są odporne na czynniki zewnętrzne. Ich wadą jest niestety wysoka cena.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena