Właściwie każdy towar dostępny w sprzedaży charakteryzuje się pewnymi mocnymi, jak i słabymi stronami. Nie inaczej jest w przypadku tzw. okien plastikowych, które wykonane są de facto z polichlorku winylu. Przyjrzyjmy się zatem wadom i zaletom wspomnianych produktów.

Data dodania: 2012-11-09

Wyświetleń: 1574

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowoczesne okna PCV gwarantują swym użytkownikom wysoki komfort bytowy. Stanowią one bowiem doskonałą zaporę przed wszystkimi niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Innymi słowy, niezależnie od tego, jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz naszego domostwa, możemy być spokojni o niezmienność właściwości zamontowanych w nim okien. Wynika to z faktu, iż polichlorek winylu to surowiec niezwykle trwały, któremu niestraszne są zmiany temperatur, wysoka lub niska wilgotność etc. Wiąże się z tym również pewność, iż z powodu niekorzystnych wpływów atmosferycznych nie pojawią się w naszym domu szkodliwe dla zdrowia grzyby lub burzące nasz spokój owady.

Bardzo istotna dla naszego samopoczucia jest optymalna temperatura panująca w naszym gospodarstwie domowym. Jako że okna PCV, o ile są należycie zamontowane, gwarantują wysoką termoizolacyjność, nie będziemy musieli przejmować się zimnym powietrzem wpadającym przez okienne szpary do wewnątrz naszego domu, nawet w najmroźniejsze dni. Oczywiście okna same w sobie nie zapewnią nam optymalnych warunków bytowych, gdyż istotny dla właściwej temperatury jest także sprawny i wydajny system ogrzewania, a także odpowiednie docieplenie zajmowanego przez nas budynku.

Warto zaznaczyć, że polichlorek winylu jest materiałem, który można modelować praktycznie do woli, bez ryzyka utraty jego specyficznych właściwości. Dlatego też na specjalne zamówienie klienta można wytworzyć z tego materiału okna o wymyślnym fasonie, tak aby dostosować ich estetykę do ogólnego wystroju całego budynku. Zresztą pod względem estetycznym okna PCV mają jeszcze jedną bardzo istotną zaletę – można zamówić je w dokładnie takim kolorze, jaki nam się najbardziej podoba. Co prawda najczęściej w polskich domach widnieją okna o białym obramowaniu, niemniej jednak, jeżeli mamy takie życzenie, możemy zamówić okna praktycznie o dowolnej barwie. Możemy także mieć pewność, że kolor naszych okien nie zmieni się na przestrzeni lat, gdyż polichlorek winylu jest odporny na niszczące oddziaływanie promieni słonecznych oraz pozostałych czynników wpływających na blaknięcie kolorów.

Okna PCV są także bezpieczne w eksploatacji. Poza wysoką wytrzymałością zastosowanych do ich produkcji materiałów, znamionują się one również odpornością na ogień. Jest to uwarunkowane faktem, iż polichlorek winylu to materiał niepalny, a więc nie ma takiej możliwości, aby ewentualny pożar zajął ogniem nasze okna. Przy tych wszystkich zaletach należy wspomnieć o tym, że okna PCV nie wymagają od swych użytkowników skomplikowanej konserwacji – należy je tylko w regularnych odstępach czasów myć. Są to ponadto produkty niezwykle trwałe, gdyż w Niemczech można odnaleźć gospodarstwa domowe z oknami PCV, które to okna wiernie służą swym nabywcom już przez ponad 30 lat.

okna Wrocław

Jeżeli chodzi o montaż okien PCV, lepiej nie zabierać się do niego bez odpowiedniego przygotowania samodzielnie. Jest to uzasadnione tym, iż konstrukcja tychże okien jest dość zaawansowana, a wszelkie niedociągnięcia powstałe przy montażu wpłyną na nasze zadowolenie z ich eksploatacji. Przykładowo, jeśli osadzimy opisywane okna w ścianie zbyt sztywno, możemy doprowadzić do zablokowania się ich skrzydeł, pękania ram, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzenia szyb. Co więcej, jako że okna PCV są bardzo szczelne, należy zapewnić im odpowiednią wentylację w celu uniknięcia skraplania się w nich pary wodnej. Dlatego też lepiej zatrudnić do ich montażu wykwalifikowanych robotników, gdyż niewłaściwy montaż może sprawić, że nasze okna PCV ulegną deformacji spowodowanej rozszerzalnością cieplną zastosowanych do ich wyrobu materiałów.

Odpowiedni montaż opisywanych okien jest także bardzo istotny z innego powodu. Elementy stałe tworzące ramę okienną są bowiem w oknach PCV połączone ze sobą nieodwracalnie. Oznacza to, że nie ma możliwości ich naprawy po zakończonej instalacji. Z drugiej strony nieodzowność przeprowadzenia wspomnianej naprawy, o ile montaż został przeprowadzony odpowiednio, występuje bardzo rzadko i uwarunkowana jest ukrytymi wadami produkcyjnymi (które notabene także należą do rzadkości, niestety jednak czasem się zdarzają). Warto także dobrze zastanowić się nad wyborem koloru naszych okien, gdyż nie ma możliwości jego zmiany – trzeba po prostu nabyć nowe okna, o innym  kolorze.

Rozprawialiśmy już o tym, że polichlorek winylu to materiał niepalny. To oczywiście prawda, jednak należy mieć na uwadze fakt, że uszczelki zamontowane w oknach PCV w razie wystąpienia pożaru prawdopodobnie zajmą się ogniem. Co prawda nie zmniejsza to w wydatnym stopniu bezpieczeństwa osób znajdujących się wewnątrz danego budynku, warto jednak o tym wiedzieć.

Do omówienia pozostała jeszcze kwestia związana z ekologią. Producenci okien PCV twierdzą, że ich produkty są jak najbardziej ekologiczne, gdyż polichlorek winylu jest materiałem odnawialnym – można poddać go recyklingowi i ze starych okien wyprodukować nowe, bez konieczności wycinki drzew. Z kolei sympatycy okien drewnianych uważają, że wysoka energochłonność oraz uwalnianie toksycznych dla środowiska substancji w trakcie produkcji polichlorku winylu nie mają nic wspólnego z ekologią i są najzwyczajniej szkodliwe. Dlatego też ocenę ekologiczności niniejszych produktów pozostawiam potencjalnym klientom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena