Jakie rodzaje stolarki o niejednoznacznych kształtach mamy do wyboru?
Jeśli projekt naszego domu zakłada dach dwuspadowy, warto pomyśleć o oknach w kształcie trapezu. Takie rozwiązanie pozwoli doświetlić pomieszczenie, a bryła budynku zyska ekscentryczność. Domy stodołowe stają się coraz silniejszym trendem w budownictwie. Są to dość proste konstrukcje, które powstają w oparciu o prostokątną bryłę lub połączenie dwóch brył z dwuspadowym dachem. W tego typu projektach świetnie sprawdzą się również okna trójkątne lub trapezowe. Trójkąty mogą również pełnić funkcję lukarny, oświetlając poddasze.
A co jeśli wybierzemy bardziej klasyczną aranżację lub chcemy spełnić swoje marzenie o dworku? W takim przypadku dobrze jest postawić na okna łukowe, które podkreślą elegancję i wspaniałość naszych wnętrz. Stylowym uzupełnieniem będzie zastosowanie w oknach szprosów międzyszybowych lub naklejanych.
Zastosowanie w oknach szprosów naklejanych lub międzyszybowych nada wnętrzu elegancji i sznytu.
Jakie okna wybrać do małych pomieszczeń, a jakie do dużych?
Czasami może się zdarzyć, że chcemy mieć okna w naszych wnętrzach, ale pomieszczenie jest dość małe i brakuje miejsca na standardową stolarkę. W takim przypadku warto pomyśleć o zastosowaniu okna w kształcie koła – zwłaszcza na klatkach schodowych czy w łazienkach. Zaoszczędzimy miejsce, a nasze wnętrze będzie jasne i doświetlone.
Ciekawym pomysłem na aranżację domowej przestrzeni są również ogromne, przeszklone konstrukcje okienne, które cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Często duże przeszklenia zastępują całą ścianę w domu. Zastosowanie w salonie np. drzwi podnoszono-przesuwnych wykonanych z aluminium otworzy nasz dom na taras, ogród lub las. Zachęcamy również do przeczytania naszych artykułów o tym, co warto wiedzieć o dużych przeszkleniach z aluminium i szkła.
Kolory okien dopasuj do swojego projektu
Nowoczesna skala kolorystyczna okładzin pomoże nam dopasować powierzchowność okna do elewacji, a także do wystroju i charakteru wnętrza. Kolory inspirowane drewnem pasują do eleganckich rezydencji i gustownych domków z jasnymi fasadami. Okleiny przypominające aluminium, lub samo aluminium barwione ogniowo doskonale komponuje się z nowoczesną bryłą budynku. Natomiast neutralne odcienie bieli są powszechnie stosowane w kamienicach, blokach, ale także w domach jednorodzinnych. Łatwo zauważyć, że kolor stolarki okiennej podkreśla styl naszego, również i sąsiadów domu.