Nowomodna architektura stawia na subiektywizm, a ludzie interesu coraz częściej wybierają w swoich projektach domów okna o nietypowych kształtach. Współbieżnie ważna jest również funkcjonalność i wysoka energooszczędność stolarki okiennej.

Data dodania: 2022-08-17

Wyświetleń: 379

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

INSPIRACJA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jakie okna podkreślą koloryt Twojego domu?

Jakie rodzaje stolarki o niejednoznacznych kształtach mamy do wyboru?

Jeśli projekt naszego domu zakłada dach dwuspadowy, warto pomyśleć o oknach w kształcie trapezu. Takie rozwiązanie pozwoli doświetlić pomieszczenie, a bryła budynku zyska ekscentryczność. Domy stodołowe stają się coraz silniejszym trendem w budownictwie. Są to dość proste konstrukcje, które powstają w oparciu o prostokątną bryłę lub połączenie dwóch brył z dwuspadowym dachem. W tego typu projektach świetnie sprawdzą się również okna trójkątne lub trapezowe. Trójkąty mogą również pełnić funkcję lukarny, oświetlając poddasze.

A co jeśli wybierzemy bardziej klasyczną aranżację lub chcemy spełnić swoje marzenie o dworku? W takim przypadku dobrze jest postawić na okna łukowe, które podkreślą elegancję i wspaniałość naszych wnętrz. Stylowym uzupełnieniem będzie zastosowanie w oknach szprosów międzyszybowych lub naklejanych.

Zastosowanie w oknach szprosów naklejanych lub międzyszybowych nada wnętrzu elegancji i sznytu.

Jakie okna wybrać do małych pomieszczeń, a jakie do dużych?

Czasami może się zdarzyć, że chcemy mieć okna w naszych wnętrzach, ale pomieszczenie jest dość małe i brakuje miejsca na standardową stolarkę. W takim przypadku warto pomyśleć o zastosowaniu okna w kształcie koła – zwłaszcza na klatkach schodowych czy w łazienkach. Zaoszczędzimy miejsce, a nasze wnętrze będzie jasne i doświetlone.

Ciekawym pomysłem na aranżację domowej przestrzeni są również ogromne, przeszklone konstrukcje okienne, które cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. Często duże przeszklenia zastępują całą ścianę w domu. Zastosowanie w salonie np.  drzwi podnoszono-przesuwnych  wykonanych z aluminium otworzy nasz dom na taras, ogród lub las. Zachęcamy również do przeczytania naszych artykułów o tym, co warto wiedzieć o dużych przeszkleniach z aluminium i szkła.

Kolory okien dopasuj do swojego projektu

Nowoczesna skala kolorystyczna okładzin pomoże nam dopasować powierzchowność okna do elewacji, a także do wystroju i charakteru wnętrza. Kolory inspirowane drewnem pasują do eleganckich rezydencji i gustownych domków z jasnymi fasadami. Okleiny przypominające aluminium, lub samo aluminium barwione ogniowo doskonale komponuje się z nowoczesną bryłą budynku. Natomiast neutralne odcienie bieli są powszechnie stosowane w kamienicach, blokach, ale także w domach jednorodzinnych. Łatwo zauważyć, że kolor stolarki okiennej podkreśla styl naszego, również i sąsiadów domu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena