Czy wiesz jakie wymiary po zniszczeniu powinny mieć kawałki papieru po zniszczeniu dokumentów? Albo jeżeli zastanawia ciebie co zrobić by nie można było odzyskać pliku po jego skasowaniu? Na te pytania postaram się odpoweidzieć w tym artykule.

Data dodania: 2011-03-10

Wyświetleń: 1767

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zniszczyć coś oznacza – „uczynić coś niezdatnym do użytku”, zatem od zniszczonych dokumentów oczekuję się by nie nadawały się do późniejszego odczytania, mowa tutaj zarazem o dokumentach elektronicznych jak i tych papierowych. Skasowanie pliku z dysku nie jest jednoznaczne z tym iż nie da się go odzyskać. Dyski twarde by przyspieszyć operację kasowania usuwają tylko informację o tym gdzie jest plik położony. Czyni to wielką lukę dla wszystkich osób chcących za wszelką cenę odzyskać Usunięcie bezpowrotnie pliku wiąże się z czasem i odpowiednim oprogramowaniem. Specjalne oprogramowanie po skasowaniu pliku nadpisuje go losowymi danymi na powierzchni dysku twardego. W przypadku małych plików trwa to kilka sekund góra minutę, jednak gdy usuwamy plik o wielkości 1GB to permanentne usunięcie potrafi zająć nawet i godzinę czasu.

Niszczenie dokumentów papierowych wiążę się już z większym problemem. W Polsce nie mamy żadnych norm dotyczących utylizacji dokumentacji, dlatego wszystkie firmy zajmujące się niszczeniem na co dzień, stosują niemiecką normę DIN 32757.

NORMA DIN 32757
KLASA TAJNOŚCI

DOKUMENTY WYMAGANIA
I materiały ogólne, korespondencja długość nielimitowana,
powierzchnia ogółem =< 2000 mmszatkowanie paskowe max 12 mm
II korespondencja wewnętrzna długość nielimitowana,
powierzchnia ogółem =< 800 mm.szatkowanie paskowe max 6 mm
III materiały
poufne
powierzchnia ogółem =< 594 mm,
szerokość paska =< 4 mm,
długość =< 80 mm
powierzchnia ogółem =< 320 mmszatkowanie paskowe max 2 mm,

szatkowanie paskowo-odcinkowe max 4 x 60 mm

IV materiały
tajne
szerokość paska =< 2 mm,
długość =< 15 mm
powierzchnia ogółem =< 30 mmszatkowanie paskowo-odcinkowe max 2 x 15 mm
V materiały
ściśle tajne
długość =< 13 mm,
powierzchnia ogółem =< 10 mmszatkowanie paskowo-odcinkowe max 0,8 x 12 mm

Wg tej normy mamy 5 różnych wielkości ścinków jakie muszą pozostać po zniszczonym dokumencie. Istnieje jeszcze jeden standard tylko dla biur rządowych w USA wg. tej normy wymiary ścinka nie mogą przekraczać 1 x 5 mm. Jest to najwyższy stosowany standard przy niszczeniu dokumentów stosowany przez państwa na świecie.
Wracając jednak do zwykłych firm i ich akt. W zależności od treści dokumentów, należy je poddać odpowiedniemu zniszczeniu. Większość dokumentów firmowych niszczona jest w II klasie tajności. Dla porównania podam iż pieniądze w Polsce są niszczone w IV klasie.

Wg badań przeprowadzonych w roku 2005, komputer gdy miałby zeskanowane wszystkie kawałki dokumentu musiał by spędzić na dopasowaniu wszystkich kawałków około tygodnia, mówimy tutaj o klasie IV. W badaniu brały tylko kawałki z pojedynczego dokumentu, jeżeli w ścinkach znajdowały by się inne dokumenty czas dopasowania wszystkich zajął by o wiele dłużej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena